A A+ A++
Alaksej Kudzin. Zdj. Vkontaktie

Alaksej Kudzin uciekł z kraju, po tym gdy został oskarżony za napaść na funkcjonariuszy OMONu. Do ekstradycji doszło, mimo że Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał jej wstrzymanie. Sportowcowi grozi nawet 7 lat więzienia.

ETPC zabronił Rosji ekstradować mistrza świata w kick-boxingu Alaksieja Kudzina na Białoruś

Jak poinformowała białoruska Fundacja Solidarności Sportowej, Alaksiej Kudzin przebywa w areszcie śledczym nr 1 w Mińsku. Wczoraj adwokat sportowca ustalił, że zniknął on z aresztu śledczego w podmoskiewskim Zielenogradzie. Dziś okazało się, że Kudzin potajemnie został wywieziony z Rosji na Białoruś.

Po południu informację potwierdziła Prokuratura Generalna Białorusi, która stwierdziła, że do wydania sportowca doszło na podstawie białorusko-rosyjskiej umowy o pomocy prawnej z 1993 r. Według prokuratorów Kudzinowi postawiono zarzuty stawiania oporu funkcjonariuszowi milicji na podstawie części art. 363 pkt 2. Kodeksu Karnego — który przewiduje za to karę pozbawienia wolności do lat siedmiu.

21 lipca moskiewski Sąd Apelacyjny nie uchylił decyzji o ekstradycji zawodnika na Białoruś, pomimo nakazu jej wstrzymania wydanego przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Europejscy sędziowie stwierdzili, że sportowcowi grożą w jego ojczyźnie tortury.

Białoruski zawodnik kick-boxingu i MMA 10 sierpnia ub.r. w Mołodecznie znokautował pięciu funkcjonariuszy OMONu, którzy zaatakowali go i innych protestujących po sfałszowanych wyborach. Następnego dnia został on postrzelony, brutalnie pobity i zatrzymany na oczach żony i małych dzieci przed swoim domem.

Sportowiec, gdy został wypuszczony z aresztu, postanowił uciec do Rosji w obawie przed represjami. Został bowiem oskarżany o stawianie oporu milicji, za co grozi do 5 lat więzienia. Kudzin został zatrzymany w Rosji 21 stycznia na podstawie listu gończego wydanego przez białoruskie władze

„Wysłałem go w kosmos”. Mistrz świata w kickboxingu opowiada, jak bronił się przed OMONem

37-letni Alaksiej Kudzin jest zawodnikiem muay thai, kickboxingu i mieszanych sztukach walki w wadze ciężkiej. Zdobył mistrzostwo świata amatorskiego boksu tajskiego w latach 2006, 2007, 2008, 2011, 2014 oraz kickboxingu amatorskiego w latach 2007 i 2009. Jest też mistrzem świata zawodowego kickboxingu federacji WBKF z 2007 r. W 2012 r. uhonorowano go tytułem Mistrza Sportu Republiki Białoruś

jb/ belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert Morowe Panny na Placu Paderewskiego
Następny artykułJak wykorzystać pozycjonowanie w promocji lokalnej firmy?