A A+ A++

Rosja straszy Białoruś podwyżkami cen benzyny po przejęciu rafinerii przez Polaków

12.06.2020r. 08:01


Rosjanie po raz kolejny krytykują pomysł przejęcia udziałów rafinerii na Białorusi przez Polaków. Przekonują, że mogą ją wtedy spotkać problemy, jak Rafinerię Możejki na Litwie po przejęciu przez PKN Orlen. Straszą też Białorusinów droższą benzyną – czytamy w BiznesAlert.pl.


Igor Juszkow z Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego twierdzi, że państwo białoruskie odniosłoby uszczerbek wizerunkowy gdyby nagle zdecydowało się na prywatyzację części udziałów w rafineriach przedstawianych jako jedno z najcenniejszych aktywów pod kontrolą państwa. Juszkow przyznaje, że Polska mogłaby rozwijać eksport produktów naftowych na Ukrainę dzięki udziałom w Rafinerii Mozyrz na Białorusi. Przekonuje jednak, że mogłoby dojść do konfliktu z udziałowcami rosyjskimi tego przedsięwzięcia, a wówczas “Polacy kupiliby rafinerię, ale nie dostarczaliby z niej surowców”.

Ekspert odniósł się do problemów Rafinerii Możejki na Litwie, która po przejęciu przez Polaków została dotknięta przez niewyjaśnioną usterkę ropociągu z Rosji, która nie została usunięta do dzisiaj i dopiero kolejne inwestycje Orlenu oraz ustalenia polityczne z Wilnem podniosły z czasem rentowność tego projektu.

Juszkow przekonuje jednak, że Białorusinom nie opłaca się sprzedaż udziałów w rafineriach Polakom. – Jeśli przyjdą Polacy, nie będzie możliwości subsydiowania niskich cen paliw w kraju, a koszt benzyny i paliwa dieslowskiego dla zwykłego Białorusina znacznie wzrośnie – straszy cytowany przez BiznesAlert.pl ekspert na łamach propagandowego Sputnika.

Sputnik , BiznesAlert
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInnowacja w codziennym odświeżaniu ubrań: Samsung AirDresser
Następny artykułRopa w USA zaliczy pierwszy tygodniowy spadek cen od kwietnia