A A+ A++

Data dodania: 2021-02-08 (11:11) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł serię zwyżek, a na początku bieżącego tygodnia strona popytowa także nie zwalnia tempa. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się już w okolicach 57,50-57,60 USD za baryłkę, czyli na najwyższych poziomach od stycznia 2020 r.

Jeszcze więcej emocji wzbudza jednak sytuacja na wykresie notowań ropy naftowej Brent, które dzisiaj dotarły do bariery na poziomie 60 USD za baryłkę. O tym poziomie spekulowano już od dawna, ale większość inwestorów uznawała go za mało realny do osiągnięcia w obliczu nadwyżki na globalnym rynku ropy naftowej.

Nastroje na rynku ropy naftowej zmieniły się na lepsze głównie pod wpływem jednego wydarzenia: decyzji Arabii Saudyjskiej o dobrowolnym cięciu produkcji ropy naftowej o dodatkowy milion baryłek dziennie, ponad to, do czego kraj ten zobowiązał się w porozumieniu naftowym. Była to decyzja bezprecedensowa i zupełnie nieoczekiwana, na którą stać było w zasadzie tylko ten kraj. Saudyjskie cięcia mają trwać przez cały luty i marzec, co może przyczynić się do powstania przynajmniej przejściowego deficytu na globalnym rynku ropy naftowej.

Pozostałe czynniki na razie nie przemawiają za szczególnym optymizmem na rynku ropy naftowej – pod dużym znakiem zapytania wciąż stoi przede wszystkim popyt na paliwa, ponieważ w wielu krajach utrzymane są restrykcje dotyczące przemieszczania się.

Niemniej, duże nadzieje inwestorzy wiążą z długoterminowym rozwojem wydarzeń na rynku ropy naftowej. Pandemia mocno uderzyła w wiele firm z tego rynku, doprowadzając do znaczącego spadku wydatków na nowe wiercenia czy poszukiwania ropy. A to oznacza, że podaż surowca będzie w kolejnych latach mniejsza niż zakładano przed pandemią.

MIEDŹ

Spadek zapasów miedzi przed chińskim Nowym Rokiem.

Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku miedzi przyniosła dynamiczną zwyżkę, która doprowadziła notowania do najwyższych poziomów od niemal dwóch tygodni. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych powróciła tym samym ponad poziom 3,60 USD za funt. Dzisiaj notowania miedzi w USA poruszają się blisko piątkowego zamknięcia, w rejonie 3,62-3,65 USD za funt.

Impulsem do zwyżki notowań miedzi w piątek był przede wszystkim wyraźny spadek wartości amerykańskiego dolara. Jednak oprócz tego czynnika, warto wspomnieć również o utrzymującym się zaskakująco dużym popycie na miedź w Chinach.

Na ogół tuż przed obchodami Nowego Roku Księżycowego w Chinach (w tym roku początek tygodniowego święta przypada na 12 lutego, a więc już najbliższy piątek) popyt na miedź spada, a zapasy tego metalu w Państwie Środka rosną, co wynika z obniżenia aktywności chińskich fabryk.

Jednak bieżący rok jest wyjątkowy, bowiem wielu Chińczyków nigdzie nie wyjeżdża na obchody Nowego Roku, co z kolei skłania większość przedsiębiorstw do skrócenia czasu wolnego, przeznaczonego na świętowanie. Wiele fabryk będzie działało dłużej niż zwykle i powróci do normalnej działalności operacyjnej wcześniej niż zwykle – niektóre obniżyły liczbę dni wolnych do dwóch, a część zakładów nie planuje się nawet w ogóle zamknąć na ten czas. To zaś skłania te fabryki do zaopatrywania się w miedź na swoje potrzeby.

Dla cen miedzi ten czynnik także jest istotnym wsparciem w średnioterminowym ujęciu. Obchody Nowego Roku w Chinach na ogół powodują przestój w popycie na miedź oraz imporcie tego surowca do Państwa Środka.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzekali na decyzję rządu. Co z ich biznesami hotelarskimi?
Następny artykułDziewczyna i fascynujący świat wielkich ciężarówek