A A+ A++

Do niedawna wydawało się absurdem porównywanie rządów PiS do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z czasów socjalizmu. Dzisiaj po zatrzymaniu Romana Giertycha takie porównanie jest coraz bardziej zasadne. 

Krytycy PiS bardzo trafnie dostrzegli podobieństwo partyjnej hegemonii tej partii do PZPR-owskiej w PRL-u z przystawkami ZSL i SD, katolickim zapleczem PAX Bolesława Piaseckiego i związkami zawodowymi OPZZ.

Podobnie mamy dzisiaj w Polsce koalicję rządową PiS z przystawkami Solidarna Polska i Porozumienie Gowina, katolickim zapleczem „Radia Maryja” o. Tadeusza Rydzyka i Zw. Zaw. „Solidarność”.

Jest jeszcze dużo więcej podobieństw i analogii PiS-owskiej władzy z władczą rolą PZPR Polski Ludowej, których jest wokół pełno, na przykład policyjne akcje dyscyplinujące opozycję demokratyczną w państwie.

Obrońcą tychże represjonowanych w PRL opozycjonistów był mecenas Jan Olszewski tak uwieczniony w historii:

„Jan Ferdynand Olszewski – polski polityk, adwokat i publicysta. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik powstania warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL, wolnomularz. Kawaler Orderu Orła Białego.

W 1976 znalazł się wśród założycieli Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. W okresie swojej działalności w PPN latach 1976–1980 ogłosił ponad pięćdziesiąt publikacji programowych. W 1977 napisał, wydany przez tę organizację i następnie wznawiany w ramach drugiego obiegu wydawniczego, poradnik Obywatel a Służba Bezpieczeństwa, który stał się instrukcją dla opozycjonistów rozpracowywanych przez funkcjonariuszy SB w okresie stanu wojennego. Należał do czteroosobowego kierownictwa PPN wraz ze Zdzisławem Najderem, Andrzejem Kijowskim i Janem Józefem Szczepańskim.

W 1976 uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników. Był współautorem jego Apelu do społeczeństwa i władz PRL z 23 września tegoż roku. Nie został celowo umieszczony na liście ujawnionych członków KOR, co ułatwiało mu udzielanie pomocy prawnej robotnikom represjonowanym i sądzonym po wydarzeniach czerwcowych. W październiku tego samego roku wraz z Anielą Steinsbergową i Józefem Rybickim rozważał powołanie Komitetu Obrony Praw Człowieka, który współpracowałby z podobnymi organizacjami spoza Polski. Od stycznia 1977 brał aktywny udział w rozmowach środowiska Nurtu Niepodległościowego z przedstawicielami KOR-u – Jackiem Kuroniem, Janem Józefem Lipskim, Antonim Macierewiczem i Piotrem Naimskim. We wrześniu 1977 podpisał Deklarację Ruchu Demokratycznego, będącą dokumentem programowym środowiska KOR-u.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Olszewski

Chociaż w dużym uproszczeniu również mecenas Roman Giertych pełni dzisiaj podobną do Jana Olszewskiego rolę prawno-polityczną w Polsce stanowczym przeciwstawianiem się nonszalancji prawnej obecnego obozu rządzącego dla umacniani swojej władzy demonstracją siły. Mecenas Giertych /niczym Olszewski/ wszedł w samo centrum tego procesu demaskując obóz państwowo-polityczny jako sprawcę tego stanu rzeczy w Polsce.

„…Po odejściu z parlamentu Roman Giertych powrócił jednocześnie do praktyki adwokackiej. Reprezentował Ryszarda Krauzego pomawianego o układy z gangiem w procesie, w którym w pierwszej instancji uwzględniono powództwo, nakazując Telewizji Polskiej i Anicie Gargas przeprosiny przedsiębiorcy. Był także pełnomocnikiem Radosława Sikorskiego w sprawie obraźliwych komentarzy na forum internetowym serwisu tygodnika „Wprost. Zawarł pierwszą ugodę w sprawie dotyczącej katastrofy smoleńskiej, na jej mocy żona zmarłego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu otrzymała 250 tysięcy złotych zadośćuczynienia od Skarbu Państwa[. Był pełnomocnikiem rodziny aktorki Anny Przybylskiej w wygranym procesie z wydawcą portalu internetowego Pudelek.pl o naruszenie dóbr osobistych.

Jako adwokat reprezentował także rodzinę Tusków. Był m.in. pełnomocnikiem Michała Tuska w wygranym procesie z „Faktem”, a także w sprawie dotyczącej rzucenia kamieniem w okno jego mieszkanie.Był też pełnomocnikiem Katarzyny Tusk w procesie, w wyniku którego Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał jej przeproszenie na internetowym portalu „Faktu”. Reprezentował Donalda Tuska w sprawach przed prokuratorami, komisją śledcza ds. Amber Gold[21] oraz komisją śledczą ds. VAT, a także w sprawie naruszenia dóbr osobistych przez Patryka Jakiego.

Reprezentował również Geralda Birgfellnera w sprawie przeciwko dotyczącej przedsiębiorstwa Srebrna i jego sporu z Jarosławem Kaczyńskim, a także Leszka Czarneckiego w sprawie tzw. afery KNF..

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Giertych

Adwokat Roman Giertych stał się więc symbolem sprzeciwu wobec rządu, który upolitycznił neutralność wymiaru sprawiedliwości i sił policyjno-porządkowych na rzecz pełnej uległości władzy politycznej przez zaniechanie dochodzeń sądowych wobec spraw obciążających państwo i jego funkcjonariuszy.

Takimi akcjami jak zatrzymanie mecenasa Giertycha czy pozbawienie immunitetu sędzię Beatę Morawiec, ignorowanie orzeczeń Trybunału Europejskiego i Sądu Najwyższego RP dotyczących nielegalności funkcjonowania ważnych instytucji sądowych w Polsce, których PiS używa do dyscyplinowania osób publicznych i instytucji niezależnych znaczony jest proces nasilania się autorytaryzmu w państwie ze skutkiem przyszłych procesów wobec obecnie rządzących za łamanie praworządności.

Może dlatego, że Giertych im to obiecuje, to chcą go zastraszyć? Jeżeli tak jest, źle to świadczy o ich inteligencji, bo przykład mecenasa śp. Jana Olszewskiego udowodnił, że to jet taktyka błędna. PRL upadł!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułNajlepsze kwalifikacje Wiśnickiego
Następny artykułNBA: Carmelo Anthony nie jest dla Nuggets legendą?