A A+ A++

W czwartek w Generatorze Nauki w Jaśle odbyła się debata na temat „Kobiety na rynku pracy i w biznesie. Wyzwania i szanse rozwoju”. Gośćmi spotkania byli lokalni przedsiębiorcy, którzy podczas prelekcji dowiedzieli się, jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy oraz jakie są możliwości wsparcia ich rozwoju.

To nasze kolejne spotkanie w ramach debat przedsiębiorczości z cyklu spotkań z biznesem. Dzisiejszym tematem jest rola kobiet na rynku pracy i w biznesie. Chcemy pokazać ich znaczenie w życiu społecznym i gospodarczym, to z czym muszą się borykać oraz jakie są ich możliwości – mówił wczoraj burmistrz Ryszard Pabian.W spotkaniu uczestniczą Janusz Szewczuk, Kamil Niklewicz i Marek Gabzyl, doradcy ze Związku Miast Polskich oraz zaproszeni goście – nasi lokalni przedsiębiorcy, którzy na rynku są już od lat – dodał.

Debata rozpoczęła się od dwóch prelekcji pn. „Sytuacja kobiet na rynku pracy oraz kobiet zakładających własny biznes – Fakty w liczbach”, którą przedstawił Janusz Szewczuk, doradca Strategiczny Związku Miast Polskich. Na temat wyrównywania szans kobiet na rynku pracy i działaniach wspierających aktywność zawodową kobiet opowiedziała Elżbieta Hajduk, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle.

Zdaniem Janusza Szewczyka należy pomyśleć o nowym „pakcie społecznym” na poziomie lokalnym nie tylko, co do aktywności zawodowej pań, ale jeśli chodzi o ich pozycję społeczną. Uważa bowiem, że jest ona kluczowa nie tylko na rynku pracy, co również dla funkcjonowania miasta. – Trzeba zrobić coś więcej niż tylko czysto techniczne szkolenia np. podnieść rangę społeczną tych zawodów, które są tradycyjnie sfeminizowane. To nie tylko problem niskich wynagrodzeń, ale też nieadekwatnej pozycji społecznej dla tak ważnych zawodów jak wychowanie, edukacja, opieka. To sprawia, że w zawodach, które są kluczowe dla funkcjonowania miasta w społeczności lokalnej mamy do czynienia z problemem, który obniża atrakcyjność tych karier zawodowych i miejsc pracy – mówił  Janusz Szewczyk, doradca strategiczny Związku Miast Polskich.

Jak podkreśliła w swojej prelekcji Elżbieta Hajduk w powiecie jasielskim pod koniec 2022 r. było zarejestrowanych 4926 osób w PUP, z czego 57% stanowią kobiety, a 73% bezrobotnych to osoby zamieszkałe na wsi. Z danych statystycznych wynika, że największą liczbę kobiet bezrobotnych stanowią panie z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym (branżowe) – 954, zasadniczym zawodowym(branżowe) – 694 oraz z wykształceniem wyższym – 427.

Po wystąpieniach odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział burmistrz Ryszard Pabian, zaproszeni prelegenci, jak również Urszula Skuba właściciel hurtowni „Zahurt”, Barbara Czajka właścicielka winnicy „Venellus” oraz Tomasz Bardzik, Dyrektor Pionu Planowania Produkcji i Zaopatrzenia, Dyrektor ds. Jakości, Członek Zarządu Poszerzonego spółki Nowy Styl sp. z o.o.

id

Napisany dnia: 24.02.2023, 12:50

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDr. Stephen Soloway: Federal government covering up East Palestine toxic train disaster – Brighteon.TV
Następny artykułPrzerzucają się nieletnim zabójcą