A A+ A++

Podatnicy CIT często z przyczyn biznesowych obierają sobie rok podatkowy inny niż kalendarzowy. Aby taka zmiana była skuteczna, trzeba dokonać kilku formalności, ale przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakiej kolejności wszystkie one powinny zostać dokonane.

O wyjaśnienie tych spraw w drodze interpretacji indywidualnej poprosiła spółka, która dotychczas rozliczała się według lat kalendarzowych, ale zdecydowała się zmienić rok podatkowy pod koniec 2021 r. Wtedy to 20 grudnia jej zgromadzenie wspólników uchwaliło, że rokiem podatkowym będzie okres od 1 września do 31 sierpnia. Pierwszym rokiem podatkowym po zmianie będzie okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. (a więc 20 miesięcy).

Czytaj więcej

Aby uchwała wspólników (w jakiejkolwiek sprawie) była skuteczna, musi zostać zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z kolei dla celów podatkowych wymóg ustawy o CIT jest taki, by podatnik poczynił odpowiednią zmianę w umowie lub statucie spółki, aby stało się to przed końcem „starego” roku podatkowego, a poza tym, by podatnik powiadomił naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Takie zawiadomienie składa się w rocznym zeznaniu składanym za ostatni rok podatkowy spółki przed zmianą. Zeznanie takie, jak wynika z art. 8 ust. 4 ustawy o CIT, składa się do końca trzeciego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego.

Jedną z wątpliwych kwestii jest to, czy można poinformować urząd skarbowy o zmianie, gdy stosowna uchwała wspólników została podjęta w „starym” roku podatkowym, ale nie nabrała mocy prawnej przed rozpoczęciem nowego. W konkretnej sytuacji tej spółki uchwała została zarejestrowana w KRS 17 stycznia 2022 r., a więc po zakończeniu „starego” roku podatkowego.

Według interpretacji wydanej 11 maja 2022 r. przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wystarczy, żeby uchwała wspólników zmieniająca rok podatkowy nabrała mocy prawnej przed dniem złożenia zeznania za „stary” rok podatkowy. N … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFord ranger raptor wrócił do właściciela. “Nie powinien być dopuszczony na drogi”
Następny artykułMessi przeniesie się do MLS? Media: Może zagrać w klubie Beckhama