A A+ A++

Przyszłością jest medycyna na odległość, w tym telechirurgia. Przełomowym osiągnięciem była zdalna operacja banana, symulująca prawdziwy zabieg. Banan znajdował się w Kalifornii, a chirurg w Londynie. Lekarza i „pacjenta” dzieliło więc aż 10 tys. kilometrów. Chirurdzy z Londynu chcieli pokazać, jaka moc tkwi w transferach danych. Do eksperymentu wykorzystano sieć 5G. Dzięki tej sieci i gwarantowanym przez nią niskim opóźnieniom czas potrzebny na dotarcie sygnału z Londynu do robota w Kalifornii wynosi maksymalnie kilka milisekund.

To w zasadzie niezauważalne. Wszystko odbyło się z zegarmistrzowską precyzją.

Inną przełomową technologią jest CarnaLife Holo, technologia trójwymiarowej wizualizacji obrazowych danych diagnostycznych, wspierająca planowanie i przeprowadzanie zabiegów medycznych. Stworzyli ją naukowcy z polskiej spółki MedApp specjalizującej się w sztucznej inteligencji i mieszanej rzeczywistości w medycynie. Lekarz ma na oczach gogle HoloLens 2, widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram odzwierciedlający strukturę obszaru anatomicznego. Technologia MedApp ostatnio z sukcesem po raz pierwszy na świecie wspierała operację z obszaru chirurgii szczękowej. Odbyła się w Brazylii. Dodajmy, że Brazylia to rynek, na którym funkcjonuje 6,6 tys. szpitali, w tym 4,2 tys. placówek prywatnych, a cztery z nich znajdują się na prestiżowej liście 200 najlepszych szpitali świata. Dla porównania w Polsce funkcjonuje mniej niż tysiąc szpitali, w tym jedna tylko placówka ze wspomnianej listy.

Sukcesem mogą pochwalić się także młodzi Polacy z firmy BioCam, którzy opracowali kapsułkę zastępującą bolesne badania endoskopowe. Po połknięciu w układzie pokarmowym wykonywanych jest 60 tys. zdjęć. Sztuczna inteligencja dokonuje ich selekcji i te ze zmianami wysyła do lekarza. Tym samym pokonana została kolejna granica w leczeniu raka.

Sieć 5G będzie podstawą nowoczesnej gospodarki. Spośród wielu technologii tworzonych przeciwko człowiekowi, ta stworzona została dla człowieka. Sposób wykorzystania szybkiego transferu danych zależy tylko od nas, ale to człowiek musi podejmować ostateczne decyzje.

Maciej Kawecki – prezes zarządu Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, od 2018 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. Od października 2019 r. dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie

Pracownicy do nauki

Chociaż blisko 70 procent firm deklaruje, że pandemia wpłynęła negatywnie na ich sytuację finansową, nie odbiła się ona znacząco na poziomie zatrudnienia. Widmo masowych zwolnień się nie ziściło. Z raportu Polskiego Forum HR „Trendy w zatrudnieniu 2021” wynika, że niewielki spadek umów o pracę na czas nieokreślony odnotowało 9 proc. badanych firm, umów na czas określony – 18 proc., a umów-zleceń – 17 proc. Te zmiany niekoniecznie miały związek z pandemią, z podobnymi wskaźnikami mamy do czynienia co roku. Po pierwszych tygodniach letargu spowodowanego kolejnymi lockdownami rynek pracy dość szybko wrócił do normy. Obecnie liczba publikowanych ofert pracy jest nawet wyższa niż przed pandemią.

Szybko powróciły też dobrze nam znane wyzwania związane z … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSukces tkwi w szczegółach
Następny artykułRok według Google. Ekonomiczne TOP 5 w wyszukiwarce