A A+ A++

W środku wszystko jest już gotowe. 25 w pełni urządzonych apartamentów z łazienkami, wyposażona kuchnia, jadalnia z wielkim stołem i pralnia. Na pierwszym piętrze strefa wspólna z zielonym tarasem.

Dwa tysiące metrów

Wkrótce do Domu Ronalda McDonalda przy ul. Księcia Trojdena na terenie kampusu WUM wprowadzą się pierwsi rodzice. Zamieszkają w nim rodziny długo hospitalizowanych pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM. – Nasza fundacja wierzy w ideę opieki nad całą rodziną dziecka, które długo przebywa w szpitalu. W przypadku pacjentów onkologicznych hospitalizacja może trwać miesiącami.

W Warszawie powstaje drugi w Polsce dom Ronalda McDonalda Michał Teperek

W tym czasie dziecko musi mieć kontakt z rodzicami i rodzeństwem, a państwowa służba zdrowia nie jest w stanie tego zapewnić – mówi Katarzyna Nowakowska, prezeska i dyrektorka wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. – Dzięki Domowi rodzice mogą przez cały czas choroby być blisko swoich dzieci i realnie je wspierać w procesie leczenia. Lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala to podstawa poczucia bezpieczeństwa dla dziecka i przeżywających często najtrudniejszą próbę w życiu dorosłych – dodaje Katarzyna Nowakowska.

Dom Ronalda McDonalda ma trzy kondygnacje i ponad dwa tysiące m. kw. powierzchni. Na dwóch piętrach ulokowano przestronne, komfortowo wyposażone apartamenty z łazienkami. Część z nich przystosowana jest do potrzeb rodzin z niepełnosprawnościami. Funkcje wspólne uzupełniają: kuchnia, jadalnia, pralnia, strefa wypoczynku i sala spotkań, w której będzie można zorganizować m.in. rodzinną uroczystość, warsztaty czy spotkanie z lekarzami. – Naszym celem było stworzenie rodzicom małych pacjentów warunków, w których otoczenie pomaga rodzinom i opiekunom dzieci odpocząć, znaleźć poczucie równowagi i zminimalizować strach związany z sytuacją choroby – dodaje prezeska Fundacji.

Drugi dom w Polsce

Przez całą dobę do dyspozycji mieszkańców będą doświadczeni managerowie. Wspierać ich będą wolontariusze Fundacji. Miejsce będzie też objęte 24-godzinną ochroną. Na terenie warszawskiego Domu będzie też strefa przedszkolna, z której skorzystają dzieci pracowników kampusu, ale również rodzeństwa pacjentów szpitala. Dom będzie pomagał 365 dni w roku, a do dziecka zawsze będzie mogła przyjechać też babcia, dziadek i dalsza rodzina. Korzystanie z niego będzie bezpłatne, a o tym, kto w nim zamieszka, zdecyduje lekarz małego pacjenta.

Na świecie działa już 377 domów, w 2015 r. fundacja otworzyła pierwszy taki obiekt w Polsce – w Krakowie. Właśnie trwają odbiory warszawskiej placówki. Zespół Fundacji jest gotowy przyjąć pierwsze rodziny w ciągu najbliższych tygodni. Zbudowanie i wyposażenie Domu kosztuje kilkanaście mln zł. Fundacja Ronalda McDonalda jest organizacją pożytku publicznego, a jej pomoc jest całkowicie bezpłatna. Pieniądze na realizowane przez nią programy pochodzą od wielu darczyńców, którzy chcą najlepszej opieki medycznej dla każdego dziecka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWarszawa. Informacja o bombie w samolocie PLL LOT
Następny artykułDzieci zgubiły się w lesie i natknęły się na wilki. Z pomocą ruszyli policjant i leśnik.