A A+ A++

Tym cytatem z wypowiedzi Jana Pawła II rozpoczął się wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury XVIII Papieski Dzień Rodziny, zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka.

– Rodzina jest w punkcie krytycznym naszych czasów. Głębokie rozeznanie tego stwierdzenia prowadzi do wniosku, że kiedy w małżeństwie pojawiają się trudności, ci, którzy mają przeświadczenie, że idą drogą powołania, zamiast zastanawiać się w zwątpieniu nad sensem dalszego dzielenia wspólnego losu, mówią: przychodzą trudny, które potwierdzają, że nasze powołanie ma wartość, że idzie zmaganie o coś, co jest cenne – mówił ks. kanonik Andrzej Krasowski, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła, w refleksji na temat obecnej sytuacji rodziny.  

Dzieci z teatru „Zefirki”, prowadzonego przez Annę Bryk w Przedszkolu nr 4, zaprezentowały scenkę poświęconą jednemu z najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach Polski, chrztowi Mieszka I.

Doktor Zbigniew Barciński, prezes Stowarzyszenia Pedagogów Natan, prezentował efekty interdyscyplinarnych badań naukowych na temat rodziny, które miały odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jej istnienie jest ważne. Zaskakiwały one niejednokrotnie i odbiegały zasadniczo od tego, z czym  słowo „rodzina” tradycyjnie nam się kojarzy. Była bowiem mowa nie tylko o funkcji zapewnienia materialnego bytu jej członkom, tworzenia dobra, z którego czerpią społeczeństwo i naród, cała cywilizacja, misji wychowawczej czy też duchowej, ale również o zaskakującej, na pozór prozaicznej, wadze rodziny dla kondycji świata. Gary Becker, noblista w dziedzinie ekonomii  z 1992 roku, napisał: Najoczywistszym przykładem inwestycji specyficznych, podejmowanych przez rodzinę są dzieci. Okazuje się, że taka rodzina jest podstawą rozwoju gospodarczego. Profesor Michał Michalski z Poznania postawił pytanie: czy gospodarka wytrzyma kryzys rodziny? Katastrofa demograficzna, jakiej jesteśmy coraz bardziej świadkami w Polsce, powoduje, że gospodarka traci rocznie 6 mld złotych. Badacze twierdzą, że i ta kwota może być niedoszacowana. Struktura społeczna wywiera wpływ nawet na ekologię. Liczniejsze rodziny produkują mniej śmieci, niż mniej liczne, bądź osoby samotne.

W czasie spotkania rozstrzygnięto dwa konkursy związane z postacią Jana Pawła II. Laureatami plastycznego pod hasłem „Święty Jan Paweł II patronem mojej rodziny” zostali: Martyna Rusek, Hanna Oleszczuk, Julia Komorowska, Kuba Langwiński, Aleksandra Maj, Hanna Bartyna, Maja Przech, Wiktoria Homicka i Kalina Lewczuk. Największą wiedzą na temat Papieża Polaka wykazali się natomiast: Alicja Wróbel, Natalia Jarszak oraz Dominika Średnicka.

Spektakl poświęcony dziecięcym latom Karola Wojtyły zaprezentowali aktorzy teatru drogi. Dotyczył on kwestii rodzinnej więzi, przemijania, istoty życiowego powołania. Na zakończenie wystąpił Świdnik Gospel Choir kierowany przez Grzegorza Głucha.

Nie ma takiego narodu lub państwa, które przetrwałoby bez rodziny. Rodzina jest najtrwalszą w dziejach społecznością. Przedziwnie skromna, malutka, jest niezwyciężoną potęgą. Zaczyna się od dwojga ludzi – męża i żony, bywa, że jakże słabych, ale jednakże powołanych do najdonioślejszego zadania na ziemi. Bo to, co powstaje w rodzinie, ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla niej samej, ale dla narodu, państwa i Kościoła, dla całej ludzkości i jej dziejów – nauczał błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński, a niedzielne spotkanie stanowiło interpretację tych słów .

Głos Świdnika Papieski Dzień Rodziny Wspólnota Świdnika

Artykuł przeczytano 282 razy

Last modified: 25 października, 2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków otrzyma 134 mln złotych na budowę centrum muzyki, dom pomocy społecznej i park
Następny artykułNajwiększe jezioro sodowe na świecie znika w oczach. Wszystko z powodu zmian klimatu