A A+ A++

Jak powstawał ranking „Rodzice na etacie”?

W tym roku kapituła nagrodziła: Natwest Group Polska, Philip Morris International, GSK Poland, Hewlett Packard Enterprise, Novartis Poland, Group One Media, Ergo Hestia oraz Medicover.

Równość rodzicielska w biznesie

Równość rodzicielska to koncepcja oparta na założeniu, że oboje rodzice mają równe prawa i obowiązki względem swoich dzieci, niezależnie od ich płci. W Polsce jednak to nadal głównie kobiety zajmują się dziećmi, ponosząc tego finansowe konsekwencje przez całe życie.

– Co do zasady zgadzamy się, że kobiety i mężczyźni powinni mieć takie same prawa i takie same szanse rozwoju. Niestety w praktyce jest to ideał daleko odbiegający od rzeczywistości. Nie dość, że postęp w dziedzinie równouprawnienia jest frustrująco powolny, to często doświadczamy procesu odwrotnego – cofamy się w równości – mówi Katarzyna Gaweł, Head of Diversity, Equity & Inclusion (DEI) w Ringier Axel Springer Polska.

Wskaźniki zatrudnienia jednoznacznie wskazują, że aktywność zawodowa bezdzietnych kobiet i mężczyzn jest na podobnym poziomie i wynosi 73 i 75 proc. Natomiast, po urodzeniu pierwszego dziecka, aktywność kobiet spada do 69 proc., a mężczyzn rośnie do 85 proc. Różnice te pogłębiają się wraz z pojawieniem się na świecie kolejnych dzieci. Potwierdza to także badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W związkach z dziećmi między 1 a 9 rokiem życia, w których oboje rodziców pracuje na cały etat, aż w 68 proc. przypadkach to matka jest głównie odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi. Taka prawidłowość utrzymuje się również w sytuacji, kiedy kobieta zarabia więcej niż mężczyzna, czyli jest głównym żywicielem rodziny.

-Bez zadbania o włączanie mężczyzn w opiekę nad dziećmi, nie uda nam się doprowadzić do równości na rynku pracy. Zapewnienie ojcom możliwości skorzystania z prawa do urlopu rodzicielskiego to uznanie potencjału kobiet i ich potrzeby rozwoju zawodowego. To uznanie, że opieka nad dzieckiem nie jest przypisana tylko do matek. To umożliwienie kobietom łączenia życia zawodowego i rodzinnego – podkreśla Karolina Andrian, prezeska z Fundacji Share the Care. Wtóruje jej Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel Krajowy, Dyrektor Wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland (UN GCNP). – 5. Cel Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) ONZ, który zakłada osiągniecie równości płci oraz wzmocnienie pozycji kobiet i d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ wizytą w ratuszu miejskim
Następny artykuł3 punkty dla Stali! Sulęcinianie walczą o utrzymanie [GALERIA]