A A+ A++
fot.mat.prasowe RDOŚ

Rezerwat Wielki Las

Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie rezerwatu przyrody Wielki Las wejdzie w życie 6 września. Obiekt leży na terenie gminy Przyrów w powiecie częstochowskim na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Złoty Potok. Utworzony został 71 lat temu – dokładnie 9 kwietnia 1953 r. Co ciekawe, tego samego dnia powstał drugi najstarszy rezerwat w województwa śląskiego – rezerwat Borek w gminie Koniecpol.

Rezerwat Wielki Las. Co w nim chronimy?

Wielki Las utworzono dla ochrony pięknego lasu typu olszowo-jesionowego. – Powiększeniem objęto ponad 30 ha lasu, którego walory są niemal identyczne jak terenu w rezerwacie w starych granicach. Dominują tam higrofilne i eutroficzne zbiorowiska łęgowe, jesionowo-olszowe, występuje ols porzeczkowy (w bezodpływowych zagłębieniach) oraz zbiorowiska zbliżone do grądu, a także kwaśnej dąbrowy. Dęby osiągają wiek 140-150 lat, olsze czarne 130 lat

– podkreśla Przemysław Skrzypiec, Z-ca Dyrektora RDOŚ Katowice i Regionalny Konserwator Przyrody.

Na terenie rezerwatu obserwuje się liczne jesiony, graby, wiązy górskie i szypułkowe, brzozy omszone, klony i jawory. Mikrosiedliska dla chronionych grzybów i owadów twarzą stare i martwe drzewa. Licznie występują drzewa dziuplaste. Znaczna część terenu, podobnie jak obecny rezerwat, jest silnie uwilgotniona, a nawet całkowicie zalana. Podtopienia te spowodowane są działalnością bobrów.

Sam teren rezerwatu nie został udostępniony do zwiedzania. – Strażnikami rezerwatu są w przypadku tego obszaru liczne zabagnienia, rowy, kanały bobrów i wszędobylskie i wielkich liczbach insekty, jak meszki, gzy, kleszcze czy komary

– podkreśla konserwator przyrody.

Rezerwat Wielki Las fot.mat.prasowe RDOŚ

Otulina rezerwatu

Mając na uwadze konieczność kompleksowego i długofalowego zabezpieczenia rezerwatu Wielki Las przed działaniem, jak i przyszłą możliwością negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych wokół rezerwatu, na terenach przyległych, zarówno leśnych, jak i nieleśnych, utworzono również otulinę, której jak dotąd rezerwat nie posiadał. Całkowita jej powierzchnia wynosi 169,32 ha.

Jeszcze więcej ochrony rezerwatowej w woj. śląskim

Niebawem w ramach inicjatywy związanej z setnym jubileuszem Lasów Państwowych, czyli akcji „100 rezerwatów na 100–lecie Lasów Państwowych” na Śląsku powstaną dwa nowe rezerwaty przyrody. Planowane rezerwaty – Góry Gorzkowskie i Babski Las – również są zlokalizowane na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Złoty Potok.

2 września zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia nowych obiektów, których wyniki opublikowane zostaną na stronie RDOŚ Katowice.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRock na plaży – impreza wróciła na Paprocany! Na scenie m.in. Dżem z Sebastianem Riedlem
Następny artykułJakub Popiwczak po półfinale Bogdanka Volley Cup: To inny zespół