A A+ A++

Powrócił temat bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych na pasach. Rząd zdecydował się na przyjęcie nowych przepisów.

Dyskusja na temat bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych i konieczności zatrzymania pojazdu jeszcze zanim ci wejdą na jezdnię, toczyła się od jesieni ubiegłego roku. Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

NAS Analytics TAG

Choć pomysł przyznania pierwszeństwa pieszym wydaje się być szlachetny, to może doprowadzić do wielu wypadków. Obecnie kierujący ma tylko zachować szczególną ostrożność zbliżając się do pasów i musi ustąpić pierwszeństwa jedynie pieszemu, który się na nich znajduje. W myśl nowych przepisów trzeba będzie zatrzymać się także, zanim pieszy wejdzie na przejście. Z tego obowiązku będą zwolnieni jedynie motorniczy, ponieważ szybkie zatrzymanie tramwaju jest niemożliwe, a gwałtowne hamowanie mogłoby narazić pasażerów na niebezpieczeństwo.

To jednak nie koniec zmian. W trakcie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko piesi nie będą mogli korzystać z telefonów komórkowych “oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska.” Nie ma jednak informacji, co grozi za korzystanie z telefonu podczas przekraczania jezdni.

Rząd chce także walczyć z procederem jazdy na zderzaku. Co będą mówić na ten temat przepisy? Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość ma wynosić połowę aktualnej prędkości – czyli jadąc 100 km/h powinniśmy trzymać się 50 metrów za poprzedzającym pojazdem. Na szkoleniach techniki jazdy często mówi się, że odległość powinna wynosić co najmniej dwie sekundy. Pierwsza sekunda jest po to, by mózg zarejestrował fakt ewentualnego hamowania pojazdu jadącego przed nami oraz zareagował wciskając pedał hamulca, a druga – na zareagowanie pojazdu na uruchomienie hamulca.

Ostatnią zmianą jest zniesienie ograniczenia prędkości do 60 km/h w terenie zabudowanym, w godzinach nocnych. W myśl nowych przepisów ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym będzie wynosiło 50 km/h przez całą dobę.

Wszystkie zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus świąt nie zabierze
Następny artykułZespół z Hongkongu w DTM