A A+ A++

Rewitalizacja Wzgórza Zamkowego w Pińczowie. Koncepcja jest przygotowana, wartość inwestycji to około 6 milionów złotych.

Taras widokowy, odsłonięcie i nadbudowa fundamentów zamku, utworzenie trasy rowerowo – pieszej dla turystów. To tylko część koncepcji rewitalizacji Wzgórza Zamkowego w Pińczowie. Plany są poważne, jednak wartość inwestycji to około 6 milionów złotych.

W ostatnich dniach do naszego Urzędu Miejskiego oraz do burmistrza Pińczowa, Włodzimierza Baduraka dociera wiele pytań odnoście budowy tarasów widokowych w Pińczowie oraz planów zagospodarowania Wzgórza Zamkowego.

Spieszymy z informacją, że plany inwestycyjne dotyczące wyżej wymienionego miejsca są poważne i długoterminowe. Na zlecenie gminy została już przygotowana koncepcja rewitalizacji Wzgórza Zamkowego. Co najważniejsze – dokument na etapie tworzenia był uzgadniany z konserwatorem zabytków, który wyraził zgodę na zaplanowane prace.

W dokumencie określono wstępny zakres prac oraz koszt przedsięwzięcia, który oszacowano na około 6 milionów złotych.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę jak wielki potencjał ma nasze Wzgórze Zamkowe. Chcielibyśmy stworzyć tam miejsce w którym przeszłość łączyłaby się z teraźniejszością. Do najważniejszych planów należy między innymi odsłonięcie i nadbudowa fundamentów zamku, który niegdyś górował nad naszym miastem. Chcielibyśmy je przekształcić w kolejną atrakcję turystyczną, tworząc trasę rowerowo – pieszą, punkty widokowe oraz park miniatur budowli wykonanych z kamienia pińczowskiego, czyli Pińczaka – informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów.

W ramach rewitalizacji przewidziane są następujące prace:

  • odsłonięcie, nadbudowa i uzupełnienie fundamentów Zamku (według koncepcji profesora L. Kajzera),
  • utworzenie traktu pieszo – rowerowego i budowa parkingu u podnóża wzgórza zamkowego przy ulicy Żwirki i Wigury,
  • odtworzenie fragmentu historycznego traktu,
  • budowa dwóch punktów widokowych,
  • wycinka drzew w obrysie zamku i na osiach widokowych (panorama miasta) oraz nasadzenie krzaczastej zieleni niskiej na południowo – zachodniej części stoku,
  • ekspozycja krzyża i dębu jako miejsca atrakcyjnego widokowo.

Ponadto koncepcja przewiduje budowę budynku technicznego u podnóża wzgórza zamkowego obok parkingu. Mieściłyby się w nim toalety dla zwiedzających oraz punkt obsługi dla turystów.

Koszt przedsięwzięcia wynosi około 6 milionów złotych, co znacznie przewyższa możliwości finansowe gminy. Jednakże samorząd stara się o pozyskanie dofinansowania na ten cel.

– Staramy się o pozyskanie środków z zewnątrz na tę inwestycję. Wnioskowaliśmy już o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, niestety nie przyznano nam środków. Nie poddajemy się i będziemy aplikować w nowym okresie programowania, który obejmuje lata 2021 – 2027 – informuje Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

O postępach prac będziemy na bieżąco Państwa informować.

GRAFIKA 

Jak czytamy na stronie Radia Kielce: „Zamek rycerski z Pińczowa, o którym dziś możemy się dowiedzieć już tylko i wyłącznie ze źródeł historycznych, przekazów czy zachowanych rycin, dawniej był najokazalszą i najwspanialszą budowlą w całym Królestwie Polskim.

Powyżej rys. Erik Jönson Dahlberg

Jak informuje Edyta Paw z Muzeum Regionalnego w Pińczowie, najpierw na wzgórzu istniał wczesnośredniowieczny gród, który strzegł bezpieczeństwa górników wydobywających wapienie. W 1241 roku uległ zniszczeniu. Najprawdopodobniej w wyniku pożaru, będącego skutkiem najazdu tatarskiego. Był zbudowany z bloków gliny i drewna.

Później na jego miejscu, powstała druga budowla z końca XIII wieku.

– Przebieg jego murów dostosowano do formy wzgórza, na którym był usytuowany. Głównym elementem była masywna, cylindryczna wieża po wschodniej stronie, która wpisywała się w obwód murów. Zabezpieczała ona pobliską bramę wjazdową, prawdopodobnie pełniła też funkcję mieszkalne. Jednak w większej mierze spełniała ona funkcję typowo obronne. Cypel wzgórza został odcięty poprzecznym przekopem, zamek był dodatkowo oddzielony od pozostałej części wzgórza, od strony północnej, głęboką fosą. Jeśli chodzi o powierzchnię dziedzińca, nie była ona utrwalona żadną posadzką czy brukiem – opowiada muzealniczka.

W 1427 roku biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki herbu Dębno, wchodząc w posiadanie Pińczowa, kazał zniszczyć istniejący zamek. Edyta Paw przypuszcza, że powodem takiej decyzji było to, że zamek o ściśle militarnej funkcji, zapewne nie odpowiadał jego aspiracjom.  Powiedział on:

„chcę, by zamek mój był równie wspaniały jak zamek królewski na Wawelu, jeśli nie wspanialszy„.

Nad inwestycjami kardynała osobiście czuwał w Pińczowie Jan Długosz, który wówczas polecił biskupowi mistrza budowlanego Marcina Proszkę – znanego z licznych późnogotyckich inwestycji w Krakowie, ale też mistrza Mikołaja Czipsera, który był twórcą sklepień w kościele Mariackim i pracował wraz z ojcem przy kościele Bożego Ciała.

Więcej na temat historii zamku oraz więcej wizualizacji autorstwa Mateusza Staniszewa tutaj: STREFA WEEKENDOWA. ZAMEK W PIŃCZOWIE

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrotoszyn: Będzie droga pieszo-rowerowa z Nowego Folwarku do Brzozy
Następny artykułHarris zapowiada inwestycje, by zatrzymać napływ imigrantów