A A+ A++

Turyści nie będą już zdani tylko na chińskie pamiątki z Egiptu. Będą mogli zaopatrzyć się w starannie przygotowane repliki oryginalnych artefaktów ze starożytności.

Minister turystyki i dziedzictwa starożytności Egiptu Khaled el-Anani, otworzył pierwszą w kraju, ale i na Bliskim Wschodzie, manufakturę, która zajmie się produkowaniem replik starożytnych dzieł. Znajduje się ona w Kairze i powstała we współpracy z firmą Treasures of Egypt for Archaeological Models – informuje gazeta „Daily News Egypt” w elektronicznym wydaniu.

Fot. Ministerstwo Turystyki i Dziedzictwa Starożytności Egiptu

CZYTAJ TEŻ: Egipt – pracownicy turystyki pierwsi do szczepienia

Minister mówi, że przedsięwzięcie nie ma wymiaru komercyjnego, chodzi raczej o pokazanie światu możliwości przemysłu egipskiego, ale też o ochronę dziedzictwa kulturowego kraju i praw do własności intelektualnej. Jak dodaje, jest to też element strategii zrównoważonego rozwoju i wykorzystania bogactw cywilizacji starożytnej, wpisuje się w potrzeby sektora turystycznego i będzie źródłem przychodów gospodarki narodowej.

Każda replika wyprodukowana w nowej fabryce będzie miała znak Najwyższej Rady Starożytności i certyfikat potwierdzający, że jest zgodna z oryginałem. Z kolei w kodzie kreskowym zapisane będą informacje o materiale z którego jest zrobiona, wadze, nazwie i miejscu, w którym można zobaczyć oryginał.

El-Anani mówi, że o takie repliki prosili turyści, którzy chętnie kupią je jako pamiątki z wycieczki do Egiptu. Wyroby będą sprzedawane w hotelach i na bazarach. Fabryka może też produkować dzieła dla muzeów na całym świecie.

Fot. Ministerstwo Turystyki i Dziedzictwa Starożytności Egiptu

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Egipt weźmie pod lupę swoich turystów

Znany egiptolog Zahi Hawass uważa, że to bardzo ważny projekt, bo nie tylko przyczyni się do wzrostu przychodów, ale też pozwoli zastąpić sprzedawane dziś wyroby z Chin.

Pierwszym miejscem, w którym wyroby będą dostępne, ma być Narodowe Muzeum Cywilizacji Egi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkanoc 2021 w czasach pandemii
Następny artykułSkończyła się pobłażliwość policjantów. Za brak maseczki już nie ma pouczeń, są mandaty