A A+ A++

Na czwartek (11.07.) Ministerstwo Zdrowia zaplanowało spotkanie z dyrektorami szpitali i samorządowcami. Tematem spotkania będzie reforma szpitalnictwa, która jest jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Polska Federacja Szpitali już teraz komentuje zapowiadane przez Izabelę Leszczynę zmiany.

W tym tygodniu spotkanie w Ministerstwie Zdrowia o reformie szpitali

W zaplanowanym na 11 lipca spotkaniu z ministrą Izabelą Leszczyną udział wezmą m.in. dyrektorzy i prezesi szpitali oraz starostowie powiatów i prezydenci miast na prawach powiatu. Jego agenda obejmuje prezentację planowanych reform, a następnie dyskusję z zaproszonymi gośćmi. 

– Chcemy usłyszeć od kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, w jakim kierunku ma iść reforma” – powiedział PAP prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) Waldemar Malinowski.

Czego może spodziewać się po reformie szpitalnictwa?

Pierwotnie zmiany w szpitalnictwie miały zostać wprowadzone ustawą o modernizacji i poprawie efektywności szpitali, którą przygotowało poprzednie kierownictwo resortu zdrowia. Projekt ten był wielokrotnie zmieniany, po tym, jak nie otrzymywał pozytywnej rekomendacji od środowiska oraz Komisji Zdrowia. Izabela Leszczyna całkowicie zrezygnowała z tej ustawy, a w zamian proponuje pakiet legislacyjny, który obejmie nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz nowelizację ustawy o działalności leczniczej. 

Warto przypomnieć, że ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitali miała być jednym z kamieni milowych KPO. Po niedawnej rewizji KPO, Komisja Europejska zatwierdziła zmiany i zezwoliła na przeprowadzenie zmian w szpitalnictwie poprzez nowelizacje wspomnianych powyżej dwóch ustaw.

Jak na razie nie opublikowano jeszcze ani jednego projektu w tej sprawie. Z informacji na stronie rządowej wynika jednak, że dokonana zostanie reforma struktury i zasad kwalifikacji do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej oraz wdrożenie zostaną rozwiązania umożliwiające konsolidację podmiotów leczniczych oraz wzmocnienie nadzoru podmiotów tworzących nad tworzeniem i realizacją programów restrukturyzacyjnych. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

Rząd planuje zmiany w szpitalnictwie – jakie?

W wywiadzie w TOK FM Izabela Leszczyna mówiła, że transformacja lecznictwa szpitalnego, obok deregulacji i odwrócenia piramidy świadczeń to kroki, które zamierza podjąć, aby zreformować polski system ochrony zdrowia. 

– Chcemy dać know-how, środki na inwestycje, nawet na restrukturyzację długów. Wszystko będzie dobrowolne (…). Damy pewną propozycję, z której mam nadzieję, samorządy będą chciały skorzystać.

Podkreśliła, że transformacja w szpitalnictwie musi polegać na zwiększeniu liczby oddziałów opieki długoterminowej i zakładów opiekuńczo leczniczych, czyli zol-i.

– Dzisiaj mamy takie przepisy, że w zakładzie opiekuńczo-leczniczym wymagamy określonych lekarzy specjalistów, a mamy ich za mało. Zarządźmy więc bardzo cenną kadrą medyczną w sposób elastyczny i efektywny. Zol to miejsce, w którym musimy zadbać o to, by człowiek nie dostał odleżyn, by dostał zaordynowane leki, by był odpowiednio nawodniony. Nie potrzebujemy tam lekarzy nie wiadomo jakich specjalności – powiedziała.

Jak propozycje zmian w szpitalnictwie ocenia Polska Federacja Szpitali?

– Projekt nie jest jeszcze dostępny, więc trudno szczegółowo ocenić propozycje. Należy jednak docenić dostrzeżenie problemu i pochylenie się nad jego rozwiązaniem. W szczególności pozytywnie należy ocenić uproszczenia w zakresie PSZ, w szczególności dążenie do zwiększania świadczeń udzielanych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wątpliwości natomiast budzi faktyczne wdrożenie projektu w zakresie konsolidacji, w ramach której łączące się szpitale musiałyby podzielić się kompetencjami, zarówno w kontekście realizacji świadczeń, jak i zarządzania – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie PFS.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegnica. Drogowa ofensywa prezydenta Macieja Kupaja
Następny artykułSANOK. Zarys planu naprawiającego finanse miasta. Wyższe podatki i opłaty