A A+ A++

W przyszłym tygodniu reprezentanci lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej planują rozpocząć zbiórkę podpisów poparcia za tym, by to mieszkańcy Tarnobrzega w drodze referendum wypowiedzieli się, czy chcą aby nad Jeziorem Tarnobrzeskim wybudowana została spalarnia śmieci.

Jak twierdzi Witold Zych ze Stowarzyszenia Nie dla spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim, prostszym i bardziej skutecznym sposobem na zablokowanie tej inwestycji, jest uzyskanie przez gminę Tarnobrzeg statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Listy z podpisami osób popierających tę inicjatywę, zostały złożone do Biura Rady Miasta.

Z kolei prezydent Tarnobrzega deklaruje, że z mieszkańcami walczyć nie będzie, podkreślając jednocześnie w swojej wypowiedzi, ewentualne korzyści płynące dla miasta z tytułu wybudowania spalarni.

Aby doszło do referendum pod listami popierającymi tego typu rozwiązanie, PO będzie musiało zebrać ok. 3,5 tys. osób. Czas na zbiórkę jest ograniczony, wynosi on bowiem 60 dni od momentu złożenia do prezydenta miasta pisma, informującego o podjęciu tego działania.

– Prezydent unikając konsultacji społecznych obiecuje rzeczy które są z założenia nierealne, jak tania energia cieplna (…) Będziemy zbierać podpisy, żeby mieszkańcy miasta mieli szansę w sposób odpowiedzialny i profesjonalny wypowiedzieć się na temat czy chcą spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim – mówił podczas konferencji, która obyła się w poniedziałek 24 kwietnia br. Norbert Mastalerz, szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. N Mastalerz dodał również, że podobnie jak Stowarzyszenie Nie dla spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim uważa, że miasto jest w stanie stworzyć strefę uzdrowiskową w oparciu o wykorzystanie wód siarczkowych.

I właśnie o uzyskaniu przez gminę Tarnobrzeg statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej traktuje projekt uchwały obywatelskiej, przygotowywanej przez Witolda Zycha. Listy z podpisami osób popierających tę inicjatywę, były radny złożył do Biura Rady Miasta.

Jak się jednak okazuje, jest znacznie prostszy niż kosztowne referendum sposób na zamkniecie raz na zawsze tej sprawy, przegłosowanie odpowiedniej uchwały Rady Miasta o co w imieniu swoim i „Stowarzyszenia Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim” apeluję do przewodniczącego struktur PO w Tarnobrzegu Norberta Mastalerza, przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Potańskiego i radnych miejskich z PO (…) Naszą Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą poparło 984 osoby. Przekroczyliśmy ponad trzykrotnie wymagana liczbę podpisów tj. 300. Bardzo dziękuję za tak liczne wsparcie tej inicjatywy, za Wasze podpisy, a szczególnie tym z Was, którzy zaangażowaliście się w ich zbieranie. Osiągnęliśmy wspólnie cel, ale przed nami jeszcze długa droga. Teraz czeka nas najtrudniejszy etap, czyli głosowanie radnych miasta Tarnobrzega nad naszym projektem – informuje w mediach społecznościowych Witold Zych.

A co na to prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek? Przede wszystkim włodarz miasta podkreśla, że temat budowy spalarni nie jest kontrowersyjny a działka na której miałaby być wybudowana, nie leży nad jeziorem tylko w strefie przemysłowej ( ok. pół kilometra od linii brzegowej – przyp.red). W trakcie konferencji, która odbyła się w poniedziałek 24 kwietnia br. prezydent zapewniał, że z mieszkańcami walczyć nie będzie, przywołując jednocześnie argumenty o ewentualnych tańszych śmieciach i tańszym cieple.

Wola mieszkańców będzie dla mnie się liczyła, jeżeli mieszkańcy stwierdzą, że nie interesują ich tańsze śmieci, czy nie interesuje ich ewentualna możliwość tańszego ciepła,  ja na pewno nie będę tutaj absolutnie walczył z mieszkańcami (…) To jest pewna oferta, z której możemy skorzystać lub nie (…) Mając u siebie taką inwestycję możemy dyktować warunki, a pieniądze z dzierżawy i podatków idą do naszego systemu opłat śmieciowych, dzięki czemu mieszkańcy Tarnobrzega będą płacili mniej – mówił Dariusz Bożek

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Rozlicz PIT w Lublinie”. Losowanie hybrydowego suzuki i 15 nagród pieniężnych
Następny artykułГенерал Тарнавський описав ситуацію на фронті та озвучив втрати росіян