A A+ A++

Reduktory ciśnienia służą w instalacjach do regulacji ciśnienia medium roboczego. Celem ich stosowania jest uzyskanie ciśnienia wyjściowego o wymaganej wartości. Są one niezbędnym elementem do prawidłowej pracy elementów pneumatycznych i znajdują zastosowanie zarówno w warsztatach jak i we wszystkich gałęziach przemysłu, zwłaszcza u producentów maszyn, urządzeń i linii technologicznych.

Jak działa reduktor ciśnienia?

W standardowym reduktorze działanie polega na zredukowaniu ciśnienia wejściowego do odpowiedniego poziomu ciśnienia wyjściowego. Redukcja ciśnienia odbywa się zwykle za pomocą zamontowanej sprężyny na którą poprzez np. membranę działa ciśnienie robocze. Regulacja zakresu ciśnienia wyjściowego odbywa się ręcznie poprzez obrót pokrętła. Występują reduktory membranowe (najbardziej popularne) o wysokiej precyzji ustawiania ciśnienia lub tłokowe. Reduktory utrzymują stałą wartość ciśnienia wyjściowego, bez względu na wahanie ciśnienia wejsciowego. W przypadku wzrostu ciśnienia wyjściowego ponad nastawioną wartość zespół membrany unosi się upuszczając nadwyżkę ciśnienia do atmosfery.

Reduktory stanowią najczęściej część zespołów przygotowania powietrza i są stosowane na początku instalacji pneumatycznej (np. za sprężarkami) lub bezpośrednio przed odbiornikami np. zaworami rozdzielającymi. Reduktor ciśnienia może występować w układach jako pojedynczy element, może być również montowany w bloki lub stacje przygotowania powietrza.

Reduktor zbudowany jest z jednoczęściowego korpusu z tworzywa sztucznego, aluminium, mosiądzu lub stali nierdzewnej, kołpaka oraz pokrętła. W korpusie wykonane jest gniazdo umożliwiającego montaż manometru (o ile nie jest on już zainstalowany). Manometr jest istotnym elementem, ponieważ pozwala na precyzyjną nastawę i  odczyt wartości ciśnienia wyjściowego.

Grupa regulatorów i systemów uzdatniania powietrza obejmuje też elementy do stosowania z mediami roboczymi innymi niż sprężone powietrze np. oleje hydrauliczne, azot, tlen, gazy techniczne, woda itp. Jednym z najbardziej znanych producentów reduktorów ciśnienia jest firma Air-Com.

W jakich przypadkach należy zamontować reduktor ciśnienia do wody?

Jak sama nazwa wskazuje, reduktor ciśnienia jest przydatny, gdy ciśnienie wody dostarczanej przez sieć dystrybucyjną jest zbyt wysokie i przekracza 3 bary. Zawory redukcyjne stosowane są głównie w zakładach przemysłowych, budowie instalacji (np. kotły parowe) lub w inżynierii procesowej i mogą być dostarczane w różnych wersjach. Co prawda nie jest obowiązkowy podczas instalacji w domu, ale do codziennego użytku jest wysoce zalecany, ponieważ bez takiego elementu wszystkie urządzenia, takie jak podgrzewacze wody, krany, a nawet toalety mogą przeciekać.

Reduktor zmniejsza ciśnienie, a jednocześnie zużycie wody. Jeśli słyszysz charakterystyczne trzaski w rurach po odkręceniu kranu lub spłukaniu toalety, najprawdopodobniej masz do czynienia z tak zwanym uderzeniem wodnym w rurach, które może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu hydraulicznego. Oznacza to również, że potrzebny jest reduktor ciśnienia.

Reduktor ciśnienia również optymalizuje komfort mieszkańców oraz gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie instalacji sanitarnych. Oznacza to, że zamontowanie tego urządzenia sprawia, że spłukiwanie jest mniej chlapiące i znacznie cichsze. Jeśli szukasz najlepszej jakości — reduktory ciśnienia w sklepie Air-Com.pl mogą Ci ją gwarantować. Jest to producent, który od wielu lat specjalizuje się w tym sektorze i z biegiem lat wyrobił sobie renomę, pozyskując wielu znanych strategicznych partnerów handlowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCofka na nabrzeżu Beniowskiego
Następny artykułTVP pokaże „szokujące kulisy kampanii nienawiści wobec Pawła Adamowicza”. Wcześniej wielokrotnie atakowała prezydenta Gdańska