A A+ A++

Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku zaprasza na recital z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Wystąpi młody koreański pianista Hyo Lee.

W ramach cyklu „Płockie Wieczory Muzyczne” Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku 1 marca o godzinie 18.00 odbędzie się recital młodego koreańskiego pianisty Hyo Lee. Będzie to jednocześnie inauguracja nowego, pełnowymiarowego fortepianu koncertowego YAMAHA CFX.

– To wydarzenie niezwykle ważne dla naszej społeczności, ponieważ przez blisko 80 lat swojego istnienia Szkoła nie dysponowała własnym instrumentem takiej klasy. Fortepian mogliśmy zakupić dzięki wsparciu finansowemu Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Podziękowania składamy na ręce Dyrektora dra Zdzisława Bujanowskiego – wyjaśnia Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku.

Wstęp na recital jest wolny, co znaczy też, że nie obowiązują żadne wejściówki. Szkoła zaprasza do swojej sali koncertowej przy ul. Kolegialnej 23 w Płocku.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Hyo Lee urodził się w 2007 roku w Seulu. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach. W 2014 r. przeniósł się do Moskwy i jako skrzypek wstąpił do Moskiewskiej Centralnej Szkoły Muzycznej. Następnie od 2016 roku rozpoczął naukę gry na fortepianie. W kwietniu 2017 roku, mimo że dopiero 6 miesięcy wcześniej rozpoczął edukację pianistyczną, został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu „Astana Piano Passion” w Kazachstanie, którego przewodniczącym jury był Piotr Paleczny.

W grudniu 2021 r. otrzymał III nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy. Miał wówczas 14 lat i był najmłodszym w historii laureatem tego konkursu. W grudniu 2023 roku pianista zdobył III nagrodę na Konkursie Chopinowskim „Animato” w Paryżu.

Hyo Lee występował na scenach m.in. Yamaha-Hall w moskiewskim Międzynarodowym Domu Muzyki, sali Cortot i Biblioteki Polskiej w Paryżu, zaś ze swoim bratem Hyukiem Lee (na dwa fortepiany) w Filharmonii Łódzkiej oraz Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a także na Festiwalach: „Perła Baroku”, „Bieszczady bez granic”, „Muzyczne Ogrody” w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie.

– Rozwija własny świat muzyczny, uczestnicząc w kursach mistrzowskich na całym świecie, między innymi Letniej Akademii Uniwersytetu Muzyki i Sztuki w Wiedniu, Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Hamburgu, Akwizgranie, czy Letniej Akademii PyoengChang – zaznacza Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku.

Obecnie jest studentem École normale de musique w Paryżu, w klasie prof. Mariana Rybickiego. Obok gry na fortepianie i na skrzypcach pasjonuje się szachami i bierze udział w wielu międzynarodowych turniejach szachowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChcesz wystartować w Wieluńskiej Pionie? Zapisy już ruszyły
Następny artykułWielkie pieniądze nie skuszą Verstappena