A A+ A++

Jego nazwisko znane jest na całym świecie, a każdy miłośnik kryminałów spotkał się z jego twórczością na pewno nie jeden raz. Jo Nesbø – ekonomista z wykształcenia i pisarz norweskiego pochodzenia. Przeczytaj recenzję jego bestsellera „Wybawiciel”.

REKLAMA

Jego nazwisko znane jest na całym świecie, a każdy miłośnik kryminałów spotkał się z jego twórczością na pewno nie jeden raz. Jo Nesbø – ekonomista z wykształcenia i pisarz norweskiego pochodzenia. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych na świecie autorów powieści kryminalnych oraz muzykiem zespołu Di Derre.

Jo Nesbø: życie i twórczość

Jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Należy przyznać, że biografia tego autora nie należy do nudnych. Zanim został pisarzem był profesjonalnym piłkarzem klubu Molde FK. Niestety jego karierę sportową przerwało zerwanie więzadła. Jo w jednym z wywiadów przyznał, że w tym momencie cały jego świat się zawalił. Aby odreagować, udał się do wojska, gdzie odbył trzyletnią służbę, dopiero później postanowił rozpocząć studia ekonomiczne.

REKLAMA

Z tym kierunkiem wiązał swoją przyszłość i tuż po zakończeniu nauki został analitykiem finansowym. Jednocześnie rozwijał swoją pasję związaną z muzyką i zespołem, którego był wokalistą. Dniami pracował, a wieczorami grał koncerty. Po roku intensywnego życia podjął decyzję o zrobieniu przerwy i podróży na sześć miesięcy do Australii. Tak powstała jego debiutancka powieść… Ale my nie o niej.

Książki o detektywie Harry Hole

Jo Nesbø zdobył międzynarodową sławę dzięki serii powieści z policjantem Harrym Hole w roli głównej. Książki te zaliczane są do nurtu nordic noir, który de facto doprowadził do renesansu powieści kryminalnej na początku XXI wieku. Kim jest główny bohater cyklu? Hole jest genialnym detektywem stosującym w swojej pracy niekonwencjonalne metody. Krytycy często łączą osobowość Harry’ego Hole’a z postaciami słynnych detektywów literackich, jak Sherlock Holmes, czy Herkules Poirot. Jest nałogowym palaczem i alkoholikiem, a skutki jego uzależnień często doprowadzają do konfliktu z przełożonymi i niektórymi współpracownikami. Postać Harry’ego Hole występuje w dwunastu powieściach Nesbø. W tej recenzji szczególną uwagę chcemy zwrócić na powieść „Wybawiciel”.

Powieść „Wybawiciel”

Ukazała się ona latem 2005 roku, po dwóch latach procesu twórczego. Jedną z inspiracji do napisania tej książki była Armia Zbawienia oraz oblężenie Vukovaru na granicy Serbsko – Chorwackiej w 1992 roku. Początkowo wydawnictwo miało wątpliwości związane z wydaniem powieści, dlatego Nesbø usunął z niej ponad sto stron. Powieść zaczyna wątek samobójstwa narkomana, które nie daje Harry’emu spokoju. W tej powieści Nesbø nie od razu przechodzi do „właściwego” morderstwa. Jeden z żołnierzy Armii Zbawienia zostaje zastrzelony podczas koncertu charytatywnego. Czytelnik od samego początku wie, kto stoi za jego śmiercią. Nie wie tego główny bohater, ale szybko wpada na właściwy trop. Wkrótce giną kolejne osoby, a intryga komplikuje się bardziej, niż moglibyśmy się tego spodziewać – nie wiadomo, kto tak naprawdę jest winny i dlaczego. Równolegle z prowadzonym śledztwem jak zawsze Harry Hole zmaga się z osobistymi problemami. Tym razem opuszczają go dwie bliskie mu osoby. Ukochana Rakel po przeżyciach opisanych w poprzednich częściach ma dość życia w ciągłym strachu, a szef Bjarne Møller – jeden z niewielu ludzi, którzy akceptowali Harry’ego – przechodzi na emeryturę.

Jo Nesbø kolejny raz zachwyca techniką pisarską, nieprzeciętną fabułą, rewelacyjnym zakończeniem. Akcja tej powieści jest dynamiczna i sprawia, że od „Wybawiciela” trudno się oderwać. Nawet nie próbuj tego robić: to zbyt dobra książka, by odkładać ją na później. Przekonaj się sam i już teraz pobierz ebook Jo Nesbø „Wybawiciel”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTdP: Zagrażający życiu brak fair play
Następny artykułSzczytno: sąsiad udaremnił oszustwo metodą “na policjanta”