A A+ A++

“Razem raźniej” to projekt realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Program skierowany jest do rodzin zastępczych oraz pełnoletnich wychowanków tych rodzin lub ośrodków opiekuńczo -wychowawczych. 

W ramach projektu zakupione zostały dwa mieszkania treningowe dla 8. pełnoletnich wychowanków opuszczających pieczę zastępczą. W ramach środków z projektu mieszkania zostały wyremontowane i wyposażone. Nie będą oni pokrywać kosztów utrzymania mieszkania, a zamieszkiwać będą mogli tam do roku czasu będąc pod stałą opieką pracowników PCPR-u. Do tej pory mieszkania chronione prowadzone były przez jednostkę w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym Małachowie, jednak ze względu na złą komunikację z Ostrowcem co często uniemożliwiało dojazd przez wychowanków do pracy, zostały podjęte działania o zlokalizowaniu mieszkań w Ostrowcu.

Projekt zakłada wyjazdy warsztatowe dla 134 osób czyli 50 rodzin zastępczych. Wyjazdy są okazją do wymiany doświadczeń i rozwiązywaniu problemów wychowawczych z jakimi borykają się rodzice zastępczy. Turnusy organizowane są w ferie oraz wakacje aby nie kolidowały z procesem dydaktycznym dzieci i młodzieży. Wyjazdy organizowane są do miejscowości atrakcyjnych turystycznie np. Zakopane, Wisław, Krynica-Zdój. 

Utworzony został również Punkt Interwencji Kryzysowej w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim dla osób dotkniętych przemocą. Do tego punktu mogą zgłaszać się nie tylko beneficjenci projektu, ale wszyscy mieszkańcy powiatu. Można skorzystać z porad psychologa, czy radcy prawne. Co ważne, są to bezpłatne konsultacje. 

Partnerem projektu jest Zakład Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, który w ramach aktywizacji społecznej zorganizuje:

  • kursy i warsztaty dla wychowanków opuszczających pieczę zastępczą (prawo jazdy, wózek widłowy, kucharz, wizażysta, itp.)
  • wyjazdy połączone z warsztatami dla rodzin zastępczych
  • korepetycje dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych

MOPS również jest partnerem projektu, a w ramach swojego wsparcia oferuje:

  • spotkania w ramach “szkoły rodzin”
  • sąsiedzkie usługi opiekuńcze
  • usługi asystenta osoby niepełnosprawnej

Beneficjentów projektu w powiecie ostrowieckim jest aż 190. 20 osób to pełnoletni wychowankowie. Ostatni projekt który miał wesprzeć rodziny zastępcze i pomóc dorosłym już wychowankom w odnalezieniu się w lokalnej społeczności i na rynku pracy realizowany był kilka lat temu. “Razem raźniej” to pierwszy od 3 lat projekt oferujący tak szerokie wsparcie dla tej grupy osób. 

Wartość projektu to 3.729.678, 17 zł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGwiazdor “Star Wars” chciał zabić Baby Yodę i płakał pod prysznicem po premierze IX części
Następny artykułKOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA PRZEWORSKA