A A+ A++

Razem czy osobno? Nabożeństwo ekumeniczne i konferencja na zakończenie szeregu wydarzeń

Wielokulturowa koegzystencja ludności Bieszczadów i Beskidu Niskiego do II wojny światowej

W dniach 27 stycznia – 7 lutego 2020 r. na terenie województwa podkarpackiego odbył się szereg uroczystości i spotkań pod szyldem „Razem czy osobno? Wielokulturowa koegzystencja ludności Bieszczadów i Beskidu Niskiego do II wojny światowej”, organizowanych wspólnie przez Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, Zakład Karny w Łupkowie oraz oraz wiele instytucji samorządowych i kulturalnych w ramach projektu naukowo-dydaktycznego „Edukacja historyczna w służbie resocjalizacji”.

    Kulminacją programu, po wydarzeniach odbywających się w Krajowicach, Łupkowie, Turzym Polu, Trześniowie, Kołaczycach i Szebniach było dzisiejsze  spotkanie na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego. Rozpoczęło się ono nabożeństwem ekumenicznym w intencji pokoju na świecie i pojednania narodów w XVII-wiecznym kościele pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z Bączala Dolnego – jednego z najstarszych obiektów na terenie sanockiego skansenu.       

Zebrani modlili się wraz z  duchownymi, oprawę muzyczną zapewniły zaproszone zespoły. 

Po nabożeństwie prelegenci przybliżyli zebranym zwyczaje i życie Rusinów,  Pogórzan, Dolinian, Żydów i Romów. Prelekcje  przeplatane były występami  zespołów oraz wystawami strojów, sprzętów i ozdób, a także degustacją regionalnych potraw przygotowanych przez panelistów i współorganizatorów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, a obszerniejsza relacja z fragmentami wypowiedzi prelegentów w najbliższym „Tygodniku Sanockim”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiłgoraj EKO Challenge. Zgłoś się do sobotniego sprzatania
Następny artykułHiszpańskie media: rząd dystansuje się od słów Borrella o “dotacjach dla polskich górników”