A A+ A++

Grupa Lufthansy ma swoje linie w Szwajcarii, Niemczech, Austrii i Belgii. Negocjacje w Belgii zostały zawieszone.

Austriacy stawiają sprawę jasno. Dadzą 767 mln euro w formie grantów i gwarancji kredytowych, ale dopiero, kiedy zobaczą plany wzmocnienia Wiednia, jako europejskiego portu przesiadkowego i zmiany w Austrian Airlines, prowadzące do tego, że te linie będą bardziej przyjazne środowisku. Jeśli chodzi o drugi warunek, problemu nie ma. Austriacy odstawili stare maszyny, które emitowały dużo dwutlenku węgla, bo i tak nimi nie latali.

CZYTAJ TEŻ: Pieniądze czy vouchery za odwołane loty? Unia zdecyduje

Rozmowy z austriackim rządem wziął na siebie prezes Grupy Lufthansy Carsten Spohr, który w ostatnią środę spotkał się z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurtzem. – Chcemy, aby w efekcie tej pomocy wzrosła pozycja Austrii, jako kraju do robienia biznesu. Chcemy również gwarancji zatrudnienia dla austriackich pracowników. Czekamy na ofertę. Dzisiejsze spotkanie dopiero rozpoczyna negocjacje – mówił kanclerz po spotkaniu. Nie ukrywał, że w Wiedniu rozważana jest opcja, aby za pieniądze przekazane przewoźnikowi państwo przejęło udziały w Lufthansie.

Łatwiej poszło Spohrowi w Szwajcarii, gdzie rząd zgodził się udzielić gwarancji 1,1 miliarda franków na wsparcie dwóch przewoźników – Swissa i linii czarterowej Edelweiss. Zastrzegł, że pieniądze mogą być wykorzystane tylko w Szwajcarii, nie mogą odpłynąć do wspólnej kasy Grupy Lufthansa.

W samych Niemczech rząd jest gotów przekazać przewoźnikowi 9 miliardów euro, ale w zamian chce 25 procent udziałów w tej firmie, miejsca w zarządzie dla swojego przedstawiciela i kilku miejsc w radzie nadzorczej. Nie miałoby to jednak oznaczać, że państwo będzie miało wpływ na zarządzanie Lufthansą, bo przewidziano dla rządu rolę „cichego udziałowca”. Decyduje się przyszłość tej linii, jak mówi Spohr, decyzje zapadną 5 maja podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Skomplikowały się natomiast rozmowy w Belgii. Tamtejszy rząd ani myśli o przekazaniu 290 milionów euro bezpośrednio do kasy Lufthansy. Jak informowała belgijska agencja informacyjna LN24, stanowiska negocjacyjne są w tej chwili tak od siebie oddalone, że całe rozmowy znalazły s … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświadczenie wykonującego obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego sędziego Kamila Zaradkiewicza (komunikat)
Następny artykułMON: 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (komunikat)