A A+ A++

1 stycznia 2019 roku weszły w życie przepisy w zakresie przekazywania informacji o schematach podatkowych (tzw. MDR), które wprowadzono do ordynacji podatkowej na podstawie postanowień Dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r. (zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE), a jego zakres obejmuje również obowiązki o charakterze sprawozdawczym.

Raportowanie może dotyczyć także zgodnych z prawem uzgodnień dokonanych z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a obowiązek ich zgłaszania może objąć przedsiębiorców bez względu na fakt wystąpienia korzyści w podjętych przez nich działaniach. Obok obowiązków raportowych niektórzy podatnicy muszą liczyć się również z koniecznością wprowadzenia wewnętrznej procedury MDR.

Nowe regulacje mają bardzo duży wpływ na wykonywanie zawodów prawniczych – doradcy podatkowego, radcy prawnego czy adwokata, gdyż mogą pozostawać w kolizji z nakazem zachowania tajemnicy zawodowej, podważając tym samym wzajemne zaufanie pomiędzy osobą wykonującą zawód prawniczy a klientem. Poddano w szczególności w wątpliwość skuteczność zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej wobec klienta.

Zdaniem ustawodawcy zmienione przepisy należy rozumieć jako normy o charakterze lex specialis, które jednoznacznie przesądzają o takiej możliwości. Art. 86b § 7 Ordynacji podatkowej stanowi bowiem, że przekazanie informacji o schemacie podatkowym w sytuacji zwolnienia z obowiązku nie narusza obowiązku zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej. Dotyczy to również przekazania informacji o standaryzowanym schemacie lub przesłania do szefa KAS zawiadomienia o poinformowaniu klienta o obowiązku przekazania schematu podatkowego.

Polecamy:

Polecamy:

Dawid Zwijacz, radca prawny, Rödl & Partner Kraków

Więcej na temat raportowania schematów podatkowych w broszurze „” przygotowanej przez ekspertów Rödl & Partner”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoszalin: sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu wobec Miłosza S., organizatora escape roomu
Następny artykułDzień Chłopaka 2019: darmowe gry i najlepsze promocje PC, Xbox One, PS4