A A+ A++

3 grudnia Kapituła Rankingu Liceów i Techników (KRLiT) podjęła decyzję, aby od 2026 ranking szkół średnich miesięcznika „Perspektywy” uwzględniał nowe kryterium OTWARTOŚĆ. W mediach społecznościowych pojawiła się grafika z ministrą Barbarą Nowacką sugerująca, że to inicjatywa Ministerstwa Edukacji Narodowej. W artykule wyjaśniamy, że ranking „Perspektyw” to prywatna działalność i nie ma nic wspólnego z MEN.

Teza:

Nowe kryteria OTWARTOŚCI w rankingu szkół to inicjatywa ministry Barbary Nowackiej.

Nasza ocena:

Źródło: X

Ranking „Perspektyw”, a nie MEN

W związku z ogłoszeniem zmian przez KRLiT w sieci pojawiła się grafika przedstawiająca ministrę edukacji, Barbarę Nowacką. W oryginale post pochodzący z profilu maturalni.com przedstawia prof. Waldemara Siwińskiego, twórcę polskich rankingów edukacyjnych i założyciela Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Natomiast zdjęcie ministry Nowackiej zrobiono podczas uroczystej Gali Perspektyw zorganizowanej 11 stycznia 2024 roku. Ranking Perspektyw

Zmanipulowaną ilustrację zamieścili między innymi politycy PiS (Michał Woś) i Konfederacji (Przemysław Wipler). Woś informację o nowym kryterium skomentował: „Lewactwo Tuska dalej zapatrzone w wokeizm jak w świętość”, sugerując, że propozycja wyszła z rządu Donalda Tuska. Dużym zasięgiem liczonym w setkach tysięcy wyświetleń cieszyły się także tweety z omawianą manipulacją pochodzące z anonimowych kont na portalu X.

Tymczasem ranking „Perspektyw” prowadzi od 26 lat prywatna Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Skład kapituły dostępny jest na stronie wydawnictwa.

Ranking Liceów i Techników – nowe wytyczne

Jak możemy przeczytać na stronie miesięcznika Perspektywy, od 2026 roku mają zostać wprowadzone nowe wskaźniki, tworzące wspólnie kryterium OTWARTOŚĆ. Waga nowego wskaźnika otwartości nie przekroczy 5%, aby zachować zasadę porównywalności rankingu z roku na rok. Każda szkoła średnia będzie oceniana pod kątem:

  • promowania tolerancji (m.in. „Szkoły Przyjazne LGBT+”),
  • aktywności proeuropejskiej (np. udział w Erasmusie),
  • realizacji projektów edukacyjnych (np. Zwolnieni z Teorii).

Podczas obrad nowe zmiany uzasadniał m.in. prof. Stefan Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Kapituły RLiT i były rektor APS w Warszawie:

Dobrostan psychiczny i fizyczny uczniów po pandemii to coś, co stanowi istotną zmienną w całym procesie kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży. Badania naukowe wskazują bowiem, że nie zawsze wyścig po oceny przynosi pozytywne efekty, także w zakresie przyrostu wiedzy i umiejętności.

Ocena nowych wskaźników będzie wprowadzona w 2026 roku, aby szkoły miały czas na dostosowanie się do nowych kryteriów.

Podsumowanie

Nowe kryteria oceny szkół średnich nie zależą od Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdyż jest to inicjatywa prywatnej Fundacji, której przedstawicielami są specjaliści i ludzie nauki. Tym bardziej ze zmianami nie ma nic wspólnego ministra Barbara Nowacka. Posty sugerujące, że nowe zasady są pomysłem rządowym, wprowadzają odbiorców w błąd i są narzędziem w bieżącej walce politycznej.

Źródła

Perspektywy: Obradowała Kapituła Rankingu Liceów i Techników

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWidawa. Budowa drewnianej altany przed remizą OSP Ochle
Następny artykułTwórcy darmowego Delta Force podali, kiedy do gry trafi singleplayerowa kampania na bazie filmu Helikopter w ogniu. Oczekiwanie nie będzie długie