A A+ A++

Na dzisiejszej (30.03) sesji Rady Miasta Brzegu projekt uchwały autorstwa Wojciecha Komarzyńskiego i Krzysztofa Grabowieckiego w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II nie uzyskał akceptacji radnych. Wniosek o jego umieszczenie w porządku obrad nie zdobył wymaganej większości głosów.

Radni Wojciech Komarzyński i Krzysztof Grabowiecki złożyli projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Ich wniosek o wprowadzenie pod obrady sesji tej uchwały nie zdobył wymaganej ilości głosów, aby mógł być procedowany.

– Ze smutkiem przyjmuję fakt, że większość Rady Miejskiej Brzegu – miasta, w którego centrum z inicjatywy, woli i serc mieszkańców stoi pomnik jednego z największych naszych rodaków. Miasta, którego społeczność potrafiła przed laty bez mediów społecznościowych tysiącami gromadzić się na ulicach, aby oddać cześć Jego osobie, że ta właśnie większość rady nie tylko nie zechciała przyjąć jednoznacznego stanowiska w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, ale nawet nie dopuściła do wprowadzenia pod obrady tej symbolicznej uchwały w obronie autorytetu, dorobku i dziedzictwa papieża Polaka, papieża dialogu, pojednania, symbolu uniwersalnie rozumianego dobra, obrony takich wartości, jak wolność, solidarność i godność człowieka nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – komentuje decyzję radnych Wojciech Komarzyński, współautor projektu uchwały.

Zupełne odmienne zdanie na temat wprowadzenia na sesję projektu uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II ma radna Anna Głogowska

– Uważam, że poruszanie tematu pamięci papieża na sesji nie jest przedmiotem dyskusji w tym miejscu. Ciągle dowiadujemy się nowych informacji na temat jego działań jako kardynała i biskupa. Jego pozytywna spuścizna, jak i ta negatywna powinna być oceniana przez każdego osobiście. Każdy rodzic powinien opowiadać o jego życiu tak jak chce – i na pewno znajdzie w tym jakąś naukę dla dziecka. Nikt nie powinien mieć prawa do tego, by zmuszać innych do wspominania życia Jana Pawła II wedle własnego korpusu moralnego. Dla mnie, to człowiek z którego życia można wyciągnąć dobrą i złą stronę. Jego historia uczy, że powinno się z szacunkiem podchodzić do każdej religii – tak jak on to robił podczas swoich pielgrzymek. Pokazuje też, ile trzeba zmienić by w Kościele Katolickim górowała prawda – a nie sztuczność oparta na bajkach. Tak moim zdaniem nie zbudujemy zdrowego, dobrego kościoła. Tak odsuniemy młodych od religii…  Nie powinniśmy głosować nad czymś takim. Niech każdy oceni papieża jak chce – i da wolność bliźniemu do czynienia tego samego – podsumowuje radna Anna Głogowska.

W trakcie głosowania nad wnioskiem o wprowadzenie pod obrady sesji tej uchwały 7 radnych było za, 4 przeciw, 4 wstrzymało się, a 6 było nieobecnych.

Radni mają możliwość złożenia jeszcze raz tego projektu na następnej sesji Rady Miasta Brzegu. Autorzy uchwały rozważają taką możliwość pod warunkiem, że „będzie wola ze strony radnych”.

Wyniki głosowania wniosku o wprowadzenie pod obrady sesji uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

Za głosowali: Krzysztof Grabowiecki, Wojciech Komarzyński, Kazimierz Kozłowski, Radosław Prejs, Ryszard Różański, Andrzej Wikowski oraz Janusz Żebrowski.

Przeciw byli: Renata Biss, Anna Głogowska, Paweł Grabowski i Ewa Kozioł

Wstrzymali się od głosowania: Grzegorz Chrzanowski, Jadwiga Kulczycka, Renata Listowska oraz Piotr Szpulak.

Nieobecni podczas głosowania: Mariusz Andruchowicz, Jacek N., Dariusz Socha, Grzegorz Surdyka, Bożena Szczęsna i Tomasz Wikieł

W uchwale jej autorzy chcieli aby Rada Miejska Brzegu potępiła „… próby skompromitowania oraz medialną nagonkę na osobę św. Jana Pawła II, wielkiego Polaka, papieża, patriotę i człowieka, którego postać, autorytet, dorobek oraz dziedzictwo są w sposób szczególny cenione przez cały wolny świat, przyjmuje stanowisko zgodnie z treścią załącznika do niniejszej uchwały…”. Załącznik do tej uchwały był jednocześnie jej treścią. Poniżej publikujemy ją w całości.

Stanowisko Rady Miejskiej Brzegu w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

„… Jan Paweł II to jeden z największych naszych rodaków o niekwestionowanym dorobku, autorytecie oraz dziedzictwie, papież szacunku, dialogu, pojednania, nieskończonej miłości do bliźniego, symbol uniwersalnie rozumianego dobra i zwycięstwa nad imperium zła. Dziś, kiedy mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę św. Jana Pawła II, obrona Jego dobrego imienia jest naszym obowiązkiem, tym bardziej, że czyni się to na podstawie materiałów Służb Bezpieczeństwa PRL. Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski,

Europy i Świata. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy i praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Go najważniejszym z ojców niepodległości Polski. Św. Jan Paweł II jest symbolem wolnej Polski. Zostając głową Kościoła, od roku 1978 interesował się losami własnego kraju, wspierał swoich rodaków w każdym możliwym wymiarze. To właśnie do nas kierował tak ważne słowa: „Nie lękajcie się”. Wiedział doskonale, co przeżywamy, obronił w naszym narodzie takie wartości, jak wolność, godność człowieka i solidarność. Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, w Warszawie na placu Piłsudskiego Papież Jan Paweł II wypowiedział słynne, historyczne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!” Można stwierdzić, że dziś, w czasach głębokiego relatywizmu, kolejny już raz nabierają one nowego znaczenia. Nie można dopuścić do niszczenia wizerunku człowieka, który jest wielkim autorytetem dla Polaków, mieszkańców Brzegu oraz społeczeństw całego świata. Dla nas wszystkich. Musimy stanąć po stronie prawdy, a nie komunistycznego oszczerstwa. W tym szczególnym czasie musimy znowu się zjednoczyć, tak jak wtedy, gdy za sprawą Papieża Jana Pawła II potrafiliśmy wspólnie stać po jednej stronie i bronić swojej tożsamości. Ten bezprecedensowy atak na św. Jana Pawła II jest atakiem na nas i nasze wartości. Bądźmy razem i wspólnie brońmy dobrego imienia jednego z najwybitniejszych Polaków w historii świata…”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułErik Exposito i John Yeboah zostają w domu. Śląsk w Gdańsku bez swoich gwiazd
Następny artykułKatastrofa ekologiczna na Odrze zebrała śmiertelne żniwo. A prezesi funduszy ochrony środowiska dostali premie