Radna Koalicji Obywatelskiej Edyta Nowak przez blisko trzy miesiące od ślubowania wykorzystywała mienie gminy do prowadzenia swojego interesu.
22 maja pielęgniarka Edyta Nowak składa ślubowanie radnej. Nie zrobiła tego jak większość nowych radnych na pierwszej sesji. Do rady miasta weszła za Łukasza Sęka, który tuż po objęciu urzędu prezydenta Krakowa przez Aleksandra Miszalskiego, został jego drugim zastępcą. Zgodnie z prawem Sęk nie może łączyć mandatu radnego ze stanowiskiem wykonawczym w miejskich strukturach.
Radna z Nowej Huty
Kobieta o mandat radnej ubiegała się z okręgu nr 6, w skład którego wchodzą dzielnice: Czyżyny, Mistrzejowice oraz Wzgórza Krzesławickie. Zdobyła w sumie 1080 głosów. Procentowo największe poparcie uzyskała w komisjach wyborczych na osiedlu Dywizjonu 303. Swoje życie zawodowe związała jednak z osiedlem Jagiellońskim, gdzie pod nr 1 w nieruchomości należącym do Zarządu Budynków Komunalnych prowadzi spółkę NZOZ Nasze Zdrowie.
– Budynek na osiedlu Jagiellońskim 1 stanowi własność Gminy Miejskiej Kraków i funkcjonuje jako przychodnia zdrowia. W budynku znajduje się siedem lokali, wszystkie są wynajęte na rzecz podmiotów realizujących świadczenia zdrowotne – informują oficjalnie LoveKraków.pl pracownicy Zarządu Budynków Komunalnych.
Mały lokal w przychodni
Jedna z siedmiu umów jest podpisana z czterema osobami, w tym Edytą Nowak. W momencie zawierania kontraktu (31 sierpnia 2009 roku) prowadzili wtedy jeszcze spółkę cywilną, która później została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Firma dysponuje pomieszczeniami o ogólnej powierzchni 32,7 mkw. oraz przynależnej do lokalu powierzchni wspólnej wynoszącej 17,87 mkw. Najemca nieruchomości może wykorzystywać ją jedynie na cele związane z realizacją świadczeń zdrowotnych. Urzędnicy ustalają, że miesięczny czynsz będzie wtedy wynosić 237,12 zł, ale co roku ma być waloryzowany o wskaźnik inflacji. Pod dwoma dokumentami (umową oraz aneksem) jako pierwsza podpisuje się Edyta Nowak.
W lipcu 2022 roku spółka cywilna zostaje przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Od tego momentu współwłaścicielami są: Piotr Nowak oraz Edyta Nowak. Mężczyzna zostaje prezesem, a kobieta – członkiem zarządu.
Prawny zakaz
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, a także zarządzać taką firmą. Przepisy mówią wprost: jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie tego obowiązku stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. A obowiązek ten spoczywa na radzie miasta, która ma na to maksymalnie miesiąc.
Radna, jeśli chciała zachować swój mandat, miała trzy miesiące na odsprzedanie swoich udziałów i zrezygnowanie z funkcji członka zarządu spółki. Termin ten minął 23 sierpnia. W poniedziałek (26 sierpnia o godz. 9:46) kierujemy do radnej e-maila z czterema pytaniami na temat tego czy dalej posiada udziały w spółce i czy nią zarządza. Przez 1,5 tyg. nie otrzymujemy żadnej odpowiedzi.
W niespełna trzy godziny po naszej wiadomości przedstawiciele spółki zaczynają słać wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego. O 12:40 tego samego dnia XI wydział krakowskiego sądu otrzymuje dokumenty podpisane przez Piotra Nowaka.
Nieodpłatne przekazania udziałów
Mężczyzna wniosek do sądu podpisuje elektronicznie 19 minut wcześniej. Chce, aby sąd wykreślił z rejestru nazwisko Edyty Nowak. W sumie mężczyzna miałby przejąć 47 udziałów, które wcześniej należały do radnej. Trzy udziały miały trafić w ręce innego mężczyzny, któremu w imieniu popełniono literówkę i stał się Jarąławem.
O tym, że zmiany w rejestrze zaczęto dokonywać dopiero po otrzymaniu wiadomości świadczy jeszcze fakt, że 350-złotową opłatę sądową Piotr Nowak wpłacił elektronicznie 26 sierpnia o godz. 12:37. Jednak wśród dokumentów przekazanych sądowi znajduje się datowana na 19 sierpnia umowa. Edyta Nowak nieodpłatnie przekazuje swoje udziały Piotrowi Nowakowi. Notarialnie ten fakt tego samego dnia poświadczył notariusz Grzegorz Kościelniak.
Sąd wzywa do uzupełnienia braków
Sąd sprawą zmiany w strukturze właścicielskiej zajął się następnego dnia od złożenia wniosku. Jednak nie dokonał zmiany, jak chcieli przedstawiciele spółki. Starsza referendarz sądowy Edyta Łęgowska wezwała wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych. Zabrakło oryginałów lub ewentualnie urzędowo poświadczonych odpisów dokumentów, których kopie dołączono wcześniej do wniosku.
Wczoraj poprosiliśmy ponownie radną Edytę Nowak o komentarz i wyjaśnienie, dlaczego dopiero 26 sierpnia po południu zostały skierowane wnioski do Krajowego Rejestru Sądowego. Dalej nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Wygaszenie mandatu radnego nie byłoby nowością w Krakowie. We wrześniu 2014 roku na taki ruch zdecydował się ówczesny wojewoda małopolski. Musiał to zrobić, ponieważ rada miasta nie wypełniła swoich obowiązków. Wówczas ze składu rady został odwołany Jerzy Sonik.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS