A A+ A++

Sprawa zmuszenia do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie samolotu Ryanair relacji Ateny-Wilno była pierwszym punktem rozpoczętego w poniedziałek wieczorem szczytu UE w Brukseli.

Po dyskusji na ten temat przywódcy przyjęli konkluzje, w których potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz Sofii Sapiegi, jak również wezwali do ich uwolnienia.

Pratasiewicz przyznaje się do winy WIDEO

Zgodnie z decyzją szczytu, kolejni przedstawiciele reżimu białoruskiego mają zostać objęci sankcjami i ma się to stać tak szybko, jak to możliwe. Przywódcy podjęli też decyzje o nałożeniu nowych, sektorowych sankcji gospodarczych na ten wschodnioeuropejski kraj.

Zdecydowali również o wprowadzeniu zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Liderzy europejskich państw zdecydowali o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE. Zaapelowali również do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Wezwali także Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku.

Białoruś i Łotwa wydaliły wzajemnie wszystkich dyplomatów

Przywódcy w konkluzjach wyrazili też solidarność z Łotwą po nieuzasadnionym wydaleniu łotewskich dyplomatów z Białorusi.

Białoruskie władze utrzymują, że sprowadziły samolot na ziemię ze względu na informaję o bombie na pokładzie. Według Ministerstwa Transportu miał ją podłożyć Hamas, by zastraszyć Europę przed popieraniem Izraela. Palestyńska organizacja zaprzeczyła zarzutom Mińska, dodająć, że „to nie jej metody”.

„To demonizacja narodu Palestyny”. Hamas zaprzecza oskarżeniom Mińska

Samolot polskiego przewoźnika Buzz (grupa Ryanair) leciał z Aten do Wilna, gdy został przez kontrolerów lotów zawrócony na lotnisko w Mińsku. Do cywilnego odrzutowca został wysłany MiG-29 z rakietami powietrze-powietrze. Na ziemi samolot został przeszukany, ale nie znaleziono w nim bomby. Białoruskie służby specjalne zatrzymały opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza, współzałożyciela kanału NEXTA, któremu reżim zarzuca terroryzm, i jego dziewczynę, Rosjankę Sofiję Sapiegę.

Państwa zachodnie nazwały działania Mińska „terroryzmem państwowym” i „piractwem powietrznym”. Zmuszając samolot do lądowania Białoruś złamała Konwencję chicagowską o lotnictwie cywilnym, de facto porywając maszynę.

Po co było uprowadzać samolot? Eksperci – o celach i konsekwencjach specoperacji Łukaszenki

pj/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydenci Polski i Turcji rozmawiali o zwolnieniu turystów z testów na koronawirusa
Następny artykułUM Włocławek: Miasto szczepi przeciwko HPV