A A+ A++


Artykuł Władimira Putina opublikował niemiecki Die Zeit z okazji 80. rocznicy agresji III Rzeszy na ZSRR. Prezydent pisze jednak mało o historii, a dużo o współczesności.

Władimir Putin zwraca uwagę na to, jak istotna jest współpraca Moskwy i Berlina, które „nie mogą sobie pozwolić na dźwiganie ciężaru nieporozumień, pretensji, konfliktów i błędów z przeszłości”. Jego zdaniem, kontakty w sferze gospodarczej umożliwiają „realizację wielu wspaniałych projektów, takich jak Nord Stream”.

– To właśnie niemieccy przedsiębiorcy stali się pionierami współpracy z naszym krajem w latach powojennych. W 1970 r. ZSRR i Republika Federalna zawarły „umowę stulecia” o długoterminowych dostawach gazu do Europy. Stworzyło to podstawy konstruktywnej współzależności – zaznacza

Coraz mniej Rosjan uważa Putina za wybitną postać. Wolą Stalina

Władimir Putin przekonuje, że Moskwa miała nadzieję, że „koniec zimnej wojny będzie oznaczał zwycięstwo całej Europy”. Jednak przeważyło inne podejście.

– Opierało się to na rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który sam w sobie jest reliktem zimnej wojny – podkreśla.

Przypomina o rozszerzeniu NATO, w tym o byłe republiki radzieckie, „co de facto przekreśliło wszelkie nadzieje na kontynent bez podziałów”.

– Wiele krajów otrzymało sztuczny wybór – albo pójść razem z (…) Zachodem, albo z Rosją. De facto było to ultimatum – pisze.

Siergiej Kużugietowicz – przyjaciel Władimira Władimirowicza

Pisze także o „tragedii ukraińskiej z 2014 roku” mając na myśli rewolucję godności, która doprowadziła do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza. Powtarza rosyjską tezę, że był to zamach stanu zorganizowany przez USA z poparciem UE.

Prezydent uważa, że „cały europejski system bezpieczeństwa jest obecnie w opłakanym stanie”, rośnie napięcie i ryzyko nowego wyścigu zbrojeń.

– Moim zdaniem najważniejsze jest to, że cała powojenna historia Wielkiej Europy dowiodła następującej rzeczy: dobrobyt i bezpieczeństwo naszego wspólnego kontynentu są możliwe tylko dzięki połączonym wysiłkom wszystkich krajów, w tym Rosji. Rosja jest bowiem jednym z największych państw europejskich. I czujemy nasze nierozerwalne kulturowe i historyczne więzi z Europą – zapewnia.

Według niego, istnieje wiele kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania: bezpieczeństwo i stabilność strategiczna, zdrowie i edukacja, cyfryzacja, przemysł energetyczny, kultura, nauka i technologia, rozwiązania problemów klimatycznych i środowiskowych.

Szef MSZ Francji: przystąpienie Ukrainy do NATO jest wykluczone

pp/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLetnie kino pod chmurką z konkursem od Śnieżki
Następny artykułZastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?