Włosy przesuszone, które puszą się wokół głowy cały czas, nie tylko wyglądają fatalnie, ale i przysparzają wielu trosk. Zwykle są szorstkie, nie mają połysku i nie dają się ułożyć w żaden sensowny sposób. Lśniące i błyszczące fryzury znane z reklam kosmetyków pozostają tylko marzeniem. Za takie włosy najczęściej obwinia się genetykę. Jeśli mama lub babcia walczyły z podobnym problemem, to jest duże prawdopodobieństwo, że to dlatego i my się z nim borykamy. Winę ponosi specyficzna, wysokoporowata struktura włosa, która zbyt łatwo chłonie wilgoć. Inną przyczyną nadmiernej puszystości włosów jest zniszczenie ich naturalnej struktury poprzez zbyt dużą ilość koloryzacji, rozjaśniania, poddawania działaniu wysokich temperatur oraz narażania na kontakt ze środkami chemicznymi. Wówczas właśnie włosy stają się przesuszone, zbyt puszyste i kompletnie pozbawione blasku.
Włosy w takim stanie wymagają natychmiastowej regeneracji. Tu już nie pomogą półśrodki. W tej sytuacji trzeba działać zdecydowanie. Przede wszystkim na czas kuracji dla włosów powinnaś zminimalizować wszelkie zabiegi stylizacyjne. Weź urlop od farbowania włosów, zapomnij o trwałej ondulacji. Schowaj głęboko w szafie prostownicę i lokówkę. Dobrze byłoby, gdybyś przestała używać suszarki do włosów, choć to może okazać się niemożliwe. Jeśli nie masz tyle czasu, aby pozwolić włosom schnąć naturalnie, susz włosy suszarką, trzymając ją w odległości nie mniejsze niż 20-25 cm od włosów. Jeżeli chcesz lub musisz układać włosy, wybierz stare sposoby stylizacji, które są dużo korzystniejsze dla kondycji włosów. Układaj je za pomocą okrągłej szczotki lub zaprzyjaźnij się ze starymi, dobrymi wałkami do włosów. Sięgnij po sprawdzone sposoby i kosmetyki, które odbudują strukturę twoich włosów.
To metoda stara jak świat, ale skuteczna jak żadna inna. Olejowanie można przeprowadzać na kilka sposobów. Można to robić na morko, na sucho lub z odżywką np. od Avon. Najłatwiejszym sposobem jest olejowanie na sucho, a polega ono na starannym nałożeniu oleju na włosy przed myciem. Olej powinien pozostać na włosach co najmniej pół godziny, ale lepsze efekty uzyskasz, jeśli poczekasz dłużej. Po zabiegu po prostu umyj głowę. Aby włosy regenerowały się w dobrym tempie, olejowanie trzeba robić systematycznie, najlepiej raz w tygodniu.
Bardzo ważną sprawą jest dobór odpowiedniego oleju. Jeśli twoje włosy bardzo mocno się puszą, sięgnij po olej arganowy lub nierafinowany lniany. Do włosów mniej puszących się odpowiedni będzie olej kokosowy.
W regeneracji włosów, w odbudowie ich prawidłowej struktury ogromną rolę odgrywa systematyczne stosowanie odżywek do włosów. Wśród nich najpopularniejsze są trzy rodzaje. Proteinowe odżywki przeznaczone są do włosów suchych i łamliwych. W przypadku włosów puszących się i przesuszonych chyba najlepiej sprawdzają się odżywki emolientowe. Te produkty zawierają w swoim składzie najczęściej oleje mineralne i roślinne, które doskonale redukują wysokoporowatość włosów, będącą jedną z głównych przyczyn puszenia się włosów. Wybieraj więc odżywki zawierające olej arganowy, jojoba albo masło shea.
Trzeci rodzaj odzywek do włosów to te typowo nawilżające, które też warto od czasu do czasu wykorzystać. Ich składnikami najczęściej są kwas hialuronowy i aloes.
Wiele osób nie jest przekonanych do kosmetyków zawierających silikon, a tymczasem to świetne preparaty, które w kilka chwil potrafią ujarzmić niesforne kosmyki. Tuż po zastosowaniu chociażby serum silikonowego, włosy zostają pokryte ochronną warstwą, która natychmiast zabezpiecza je przed utratą wilgoci i błyskawicznie nadaje im blask. Pamiętaj jednak, by używać takich kosmetyków, które dadzą się łatwo zmyć z powierzchni włosów przy pomocy zwykłego szamponu oczyszczającego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS