PRZYRODA || Koronawirus, wakacje, urlopy. Mimo to pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego na brak pracy narzekać nie mogą. Rozpoczęli liczenie populacji bociana białego. Jak się okazuje, najwięcej bocianów (80 gniazd) jest w gminie Ruciane-Nida.
Mijający miesiąc to przede wszystkim czas wzmożonej inwentaryzacji gniazd oraz populacji bociana białego (Ciconia ciconia). Pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego podjeżdżają do każdego oceniając jego stan, a także licząc młode w gnieździe.
Wcześniej, w latach 2014-2019 skontrolowano wszystkie gniazda bociana białego oraz nowopowstałe platformy lęgowe zlokalizowane w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
— Stwierdzono, że w przypadku gniazd zasiedlonych sytuacja jest stabilna, gdyż w poszczególnych latach zanotowano jedynie niewielkie różnice w ich liczebności. Nieco inna sytuacja miała miejsce w przypadku gniazd nie zajętych przez ptaki, których liczba wzrosła na przestrzeni 5 sezonów od 19 do 41 — mówi Krzysztof Wittbrodt, dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą we wsi Krutyń.
Co to oznacza?
— Populacja bociana w Mazurskim Parku Krajobrazowym jest stabilna, nie wykazuje jednak tendencji wzrostowych, co może wynikać z pojemności bazy pokarmowej związanej z otwartymi terenami wykorzystywanymi rolniczo zwłaszcza w formie ekstensywnych, trwałych użytków zielonych. Struktura użytkowania gruntów i co się z tym wiąże, dostęp do bazy pokarmowej, determinują lokalizację gniazd bociana białego — odpowiada dyrektor.
Jak się okazuje, ich największe zagęszczenie występuje w gminach Ruciane Nida (80 gniazd), Piecki (30), Pisz (12) oraz Orzysz (11). Na terenie pozostałych gmin, pomimo występujących tam trwałych użytków zielonych liczba gniazd bociana wahała się od 0 w gminie Świętajno do 4 w gminie Mikołajki.
— Prowadzone badania pokazały, że populacja bociana białego na terenie Mazurskiego PK jest stabilna zarówno pod względem liczebności populacji, jak również wyprowadzanych lęgów. Należy jednak zwrócić uwagę, że ta sytuacja może ulec niekorzystnym zmianom, które obserwowano wcześniej w innych regionach kraju — tłumaczy Wittbrodt.
Na ocenę tego, co przyniesie rok 2020 dla populacji bociana białego w Mazurskim Parku Krajobrazowym musimy jeszcze poczekać.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS