A A+ A++

Kopia najstarszego znanego obrazu przedstawiającego pszczoły i człowieka zbierającego miód, znajduje się w położonym 6 kilometrów od Skalbmierza gospodarstwie edukacyjnym „Pszczółki” w Niezwojowicach. Ale to nie jedyny eksponat wśród zgromadzonych przez Janusza Króla – gospodarza miejsca.

Jak mówi Janusz Król, najstarszy obraz o pszczołach, którego kopia znajduje się w Niezwojowicach ma 12 tys. lat. Odkryto go dopiero w 1919 roku.

– 12 tys. lat temu w jaskini  d’Arana w Hiszpanii w Pajęczej Grocie wyryto scenę „Podbieranie miodu pszczołom”. Obraz ten przetrwał do dziś. Przedstawia m.in. kobietę trzymającą w ręku wiaderko, która zbiera miód. Dokoła niej latają pszczoły – opowiada Janusz Król.

W tzw. pszczelej sali dydaktycznej w Niezwojowicach, znajduje się także inny, równie cenny obraz „Życie rodziny pszczelej w ciągu roku” autorstwa Marii Stachurskiej. To malowidło olejne na płótnie o wymiarach 120 na 150 cm. Przed obrazem prezentowana jest zabawna historia rodziny pszczelej. Czyta ją w zabawny sposób krakowski aktor Krzysztof Górecki.

– Namalowany został 10 lat temu. Powstał w ciągu czterech miesięcy. Przedstawia bajkę o pracy pszczół i gromadzonych przez nich zapasach. O zbioru wody, rosy z liści, jest bójka osy z pszczołą, zbiór pyłku. Tutaj każdy kwiat coś symbolizuje. Np. przegorzan symbolizuje męskość, jędrność – zaznacza.

Zagroda Edukacyjna „Pszczółki” jest już znana nie tylko w Polsce. Położona w sąsiedztwie malowniczych stawów rybnych, od lat dostępna jest dla zwiedzających. To głównie miejsce do obserwacji pszczół. Uczestnicy zajęć mogą założyć strój pszczelarza. Jest też szklany ul, gdzie można podejrzeć pszczoły i poznać zapach produktów pszczelich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFerie na sportowo- trening podstaw boksu
Następny artykułAbp Caccia: dla ONZ Covid-19 może mieć ten sam efekt, co wojna