A A+ A++

Na zdjęciu budynek Muzeum Emigracji, w tle portowe żurawie // fot. Karolina Szypelt

01.09.2020 r.

Nowa, nieco mroczna wystawa czasowa, Europejskie Dni Dziedzictwa, spotkania autorskie oraz znane i lubiane wydarzenia, takie jak Warsztaty Genealogiczne, Gdynia Language Swap, Kryminalny piątek czy spacer z przewodnikiem czekają na odwiedzających Muzeum Emigracji w Gdyni. Gości obowiązywać będzie nadal zmieniony regulamin, spełniający aktualne przepisy sanitarne. Dla tych, którzy z różnych powodów nie czują się pewnie w zamkniętych przestrzeniach publicznych, muzeum przygotowało wachlarz zaproszeń na wydarzenia on line.

Wrzesień oznacza koniec wakacyjnego programu wydarzeń w Muzeum Emigracji. Jesień przyniesie zarówno nowe projekty, jak i kontynuacje dobrze znanych cykli. Odwiedzających Dworzec Morski obowiązywać będzie nadal zmieniony regulamin, spełniający aktualne przepisy sanitarne. Wszystko to w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo i komfort.
Wrześniowy program obejmuje wydarzenia stacjonarne i działania online.

„Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939″

4 września w godz. 10.00-20.00 / Magazyn Tranzytowy
„Carboland” to wyobrażona kraina węgla i świat wiecznej pracy, symboliczne określenie miejsc, do których 100 lat temu udało się ponad pół miliona polskich obywateli. Ekspozycja prezentuje ponad 350 obiektów – zdjęć, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związanych z Polakami pracującymi w północnym rejonie Francji Nord-Pas-de-Calais oraz we wschodniej części Belgii. Przedstawiona na wystawie historia to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, o łączącej nas wszystkich potrzebie posiadania własnego domu, rodziny oraz godnego życia wśród życzliwych ludzi. Wystawie towarzyszy instalacja artystyczna m 2/maison minière autorstwa Roberta Kuśmirowskiego.
Wystawa zostanie otwarta 4 września. Tego dnia wszyscy odwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wystawy stałej w cenie biletu ulgowego. Dodatkowo gadżety towarzyszące wystawie “Carboland” objęte zostaną rabatem -20%.

17 września w godz. 18.00-19.30 / Carboland – Co tkwi w głębi? / Magazyn Tranzytowy
 
Geolożka, Aleksandra Mierzejowska, wykładowczyni Politechniki Śląskiej i autorka wielu publikacji naukowych, odpowie na pytania: Jak powstaje węgiel? Jakie są jego rodzaje oraz jak wyglądały początki górniczej działalności na Śląsku? Jaka jest obecna sytuacja oraz jakie są perspektywy w polskim i światowym sektorze wydobycia węgla? Wstęp wolny. Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy.
Spotkanie organizowane w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie “Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939”.

Gdynia Language Swap. Punkt wymiany językowej

5 i 19 września w godz. 12.00-13.30 / sala multimedialna

Chcesz poćwiczyć języki obce, a przy okazji poznać nowych ludzi? Dołącz do punktu wymiany językowej! Organizatorzy zapraszają zarówno obcojęzycznych mieszkańców Trójmiasta, jak i osoby, które w zamian za konwersacje w wybranym języku, mogą pomóc w ćwiczeniu języka polskiego. To przestrzeń do spotkań, wymiany doświadczeń i nauki języka obcego zupełnie za darmo. Obowiązują zapisy.

Kryminalny Piątek. Gra detektywistyczna dla dorosłych

11 i 18 września o godz. 19.00 / przestrzeń muzeum

Lubicie rozwiązywać zagadki i w aktywny sposób odkrywać nowe miejsca? Jesteście wielbicielami kryminałów lub gier fabularnych? Jeśli tak, to cykl gier detektywistycznych w Muzeum Emigracji w Gdyni jest właśnie dla Was. Tropienie oszustw agentów emigracyjnych, szukanie sprawców kradzieży cennych zabytków, odkrywanie mrożących krew w żyłach zagadek z przeszłości – wszystko może się zdarzyć. Przygotujcie stalowe nerwy i umysły jak brzytwa – to nie przypadek, że największy przeciwnik Jamesa Bonda pochodził z Gdyni.
Gra adresowana jest do osób dorosłych i młodzieży od 16 lat. Obowiązują zapisy. Koszt uczestnictwa to 10 zł. Na spotkania obowiązują zapisy: maila ze zgłoszeniem uczestnictwa (imię, nazwisko oraz numer telefonu) należy kierować na adres [email protected].

Europejskie Dni Dziedzictwa. Muzealna gra online „Moja droga”

19 i 20 września / online

Jaką tajemnicę skrywają pamiątki związane z emigracją znajdujące się w Muzeum? Jakie były ich losy? Do kogo należały? Co „widziały”? Weź udział w grze organizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i zmierz się z zagadkami dotyczącymi obiektów z naszych muzealnych zbiorów.

Oprowadzanie z wolontariuszem-przewodnikiem

19 września o godz. 13.00 / przestrzeń Muzeum

Chcesz lepiej zrozumieć historię emigracji i poznać wystawę? Weź udział w spacerze z wykwalifikowanym wolontariuszem-przewodnikiem, który, prowadząc przez kolejne sale wystawy stałej, z pasją opowie o wyjazdach Polek i Polaków za granicę od czasu rewolucji przemysłowej po współczesność. Usługa przewodnicka jest bezpłatna, należy jednak zakupić bilet wstępu na wystawę.

Warsztaty genealogiczne online. Webinar VII: Co DNA mówi o Twoich przodkach?

19 września w godz. 18.00-19.00 / online
 
Co DNA mówi o naszych przodkach? Spotkanie to poświęcone będą temu, jak badania DNA można wykorzystać w poszukiwaniach genealogicznych, jakie informacje znajdują się w naszym kodzie genetycznym, a w związku z tym – czego możemy dowiedzieć się o naszych przodkach.

Spotkania z książką. Czarne złoto. Walka o węgiel z Donbasu

26 września o godz. 18.00 / hol Dworca Morskiego i online

Donbas znaczy węgiel. To dzięki niemu zbudowano tam miasta i fabryki. Przez dekady przyciągał awanturników, uciekinierów i biznesmenów z całej Europy. Czarne złoto Donbasu wciąż idzie w świat. Dzisiaj handlu węglem nie kontroluje jednak ani Ukraina, ani jej wielki biznes. Z błogosławieństwem Rosji przejęli go separatyści i związani z nimi przedsiębiorcy. Przemycają węgiel przez granicę, załatwiają lewe papiery i sprzedają dalej, mimo nałożonego przez Ukrainę zakazu, którego łamanie uznaje się tam za finansowanie terroryzmu. O imponującym śledztwie dziennikarskim i kulisach powstawania książki z jej autorami, Karoliną Bacą-Pogorzelską i Michałem Potockim, porozmawia Bartosz Siudak.
Wstęp wolny. Rozmowa tłumaczona na polski język migowy.
Spotkanie organizowane jest w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939″.

Źródło: Muzeum Emigracji

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRed Bull ostatecznie rezygnuje z systemu DAS
Następny artykułKatarzyna Cichopek zachwyciła fanki jesienną stylizacją