A A+ A++

We wrześniu 2011 roku wójt Wiesław Gołaszewskiego został zatrzymany w czasie akcji kontrolowanego wręczenia 120 tys. zł łapówki. Oskarżono go o przyjęcie pieniędzy w zamian za pozytywny odbiór gminnej inwestycji polegającej na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków.

Po sześciu latach został uniewinniony. Prokuratura złożyła jednak wniosek o kasację i Sąd Najwyższy skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, czyli Sądu Rejonowego w Augustowie.

Kluczowym dowodem w sprawie jest nagranie, które ma świadczyć o winie wójta. Wiesław Gołaszewski zwraca jednak uwagę, że jest to budząca wiele wątpliwości kopia.

– Specjaliści od fonoskopii mówią, że taka sytuacja jest niedopuszczalna. Kiedy nie ma oryginału, nie ma możliwości jego weryfikacji. Zwłaszcza, że to co jest dostępne jest w fatalnym stanie. Według mnie prowokator skompilował to z wcześniejszych moich wypowiedzi.

Na wniosek obrońców sąd zgodził się na przesłuchanie eksperta od fonoskopii – dr. Wiktora Goneta. Adwokat wójta – Artur Pietraszkiewicz proponuje też, aby dźwięk przeanalizowali specjaliści z Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie.

– Opinia, którą w tej sprawie złożyli biegli sądowi jest bowiem niepełna. Nie ustosunkowali się oni bowiem do tzw. sumy kontrolnej przedmiotowych nagrań. A jak wynika z wielu analiz z zakresu fonoskopii dopiero zbadanie tych sum pozwala na ustalenie, czy nagranie jest wierną kopią oryginału, w jaki sposób nastąpiła rejestracja oraz z czego wynikają przerwy w tych nagraniach.

Dr Gonet przesłuchany zostanie za kilka tygodni. Z racji złego stanu jego zdrowia odbędzie się to przed sądem w Lublinie, gdzie naukowiec mieszka.

radio.bialystok.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Pływający fortepian na Malcie
Następny artykułEkspresówką do Plosek? Jest dziewięć ofert na budowę “dziewiętnastki”