Cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa czy kardamon to tylko jedne z dobrze znanych i często używanych w kuchni przypraw korzennych. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie mają właściwości i kiedy warto po nie sięgać.
Szeroka gama przypraw korzennych pozwala dodać smaku wielu potrawom, zarówno wytrawnym, jak i słodkim. Stosując je podczas gotowania czy pieczenia, powinniśmy wiedzieć, że nie należy z nimi przesadzać.
Ważne są także warunki ich przechowywania. Powinny znajdować się w chłodnym i ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Przyprawy korzenne mają przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
Cynamon
– Jedną z najbardziej znanych przypraw korzennych jest cynamon. Można go znaleźć w wielu kuchniach. Cynamon działa na organizm rozgrzewająco, poprawia trawienie. Świetnie nada się do porannej owsianki z jabłkiem – mówi Dominika Dietrich z Akademii Skutecznej Diety.
Cynamon jest uzyskiwany z wysuszonej kory cynamonowców. Świetnie nadaje się do ciast, grzanego wina, marynat ze śliwek i gruszek, a nawet sosów pomidorowych. Usuwa nieprzyjemny zapach z potraw rybnych i podkreśla smak mięs. Ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Poprawia krążenie i zmniejsza problemy trawienne, a także bóle mięśni czy bóle menstruacyjne. Poprawia pracę nerek i przyspiesza przemianę materii, więc warto go stosować również w trakcie odchudzania.
– Cynamon również wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, m.in. obniża poziom glukozy oraz poprawia insulinowrażliwość komórek. Usprawnia proces trawienia, działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Za jego właściwości prozdrowotne odpowiada głównie aldehyd cynamonowy – mówi Urszula Konikowska z poradni dietetycznej Slimfood.
Wanilia
Laski wanilii są owocami storczykowatego pnącza. Przyjemnego aromatu nabierają podczas około sześciomiesięcznego procesu obróbki. Wanilia jest lekko gorzkawa i jest zaliczana do najbardziej aromatycznych przypraw. Dodaje walorów smakowych wielu deserom, a także napojom czy kompotom.
– Wanilia jest przyprawą, która nada się do ciepłych deserów. Świetną alternatywą dla niezdrowych słodyczy będzie budyń z dodatkiem wanilii. Budyń wcale nie musi być przygotowywany na mleku, bardzo smaczny i prosty w przygotowaniu jest budyń jaglany, który jest idealnym drugim śniadaniem w okresie zimowym. Dania z dodatkiem wanilii na pewno poprawią nastrój – mówi Dominika Dietrich.
Ziele angielskie
Ziele angielskie to nic innego, jak niedojrzałe owoce korzennika lekarskiego. Po wysuszeniu przybierają kształt brązowych ziarenek, odrobinę większych od pieprzu. Poprawia smak zup i wielu wytrawnych potraw, a herbatka z ziela angielskiego ułatwia trawienie tłustych potraw i łagodzi dolegliwości żołądkowe.
– Ziele angielskie to bardzo przydatna przyprawa w kuchni, dodaje się ją do zup, szczególnie do rosołu. Rosół zimą jest potrawą, którą zaleca się na wzmocnienie. Ziele angielskie ma właściwości rozgrzewające – podkreśla Dominika Dietrich.
Goździki
Goździki mają intensywny, charakterystyczny zapach. Przyprawa jest świetnym dodatkiem do mięs: dziczyzny i wieprzowiny, ale także do pierników, szarlotek, grzańców czy zimowych herbat.
Poprawiają trawienie, mają działanie antybakteryjne.
Imbir
– W chłodne dni warto w pierwszej kolejności pomyśleć o imbirze i kurkumie. Zarówno imbir, jak i kurkumę kupimy w formie sproszkowanej przyprawy, jak i świeżego korzenia. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po świeżo starty korzeń, gdyż będzie on zawierał więcej właściwości prozdrowotnych – mówi Urszula Konikowska.
Po imbir często sięgamy podczas przeziębień, gdyż zawarte w nim substancje, takie jak olejki eteryczne czy żywice, mają m.in. działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
– Aby przygotować napar imbirowy do walki z przeziębieniem, warto zetrzeć świeży korzeń, zalać wodą i chwilę całość gotować. Jeśli imbir będzie dla nas zbyt ostry w smaku, do lekko przestudzonego naparu możemy dodać cytrynę i odrobinę miodu. Napary imbirowe mogą pomóc również kobietom w walce z usilnymi mdłościami i wymiotami. Imbir możemy dodawać również do rozgrzewających dań, np. zup, czy stosować jako marynatę do mięsa – dodaje Urszula Konikowska.
Kurkuma
Kurkuma może być stosowana w podobny sposób jak imbir – jako dodatek do naparów, świeżo wyciskanych soków, zup czy dań jednogarnkowych.
– Podczas używania świeżej kurkumy warto zaopatrzyć się w rękawiczki, kurkuma intensywnie barwi dłonie. Za właściwości prozdrowotne kurkumy odpowiadają olejki eteryczne, a jednym z nich jest kurkumina. Kurkuma jest przyprawą działającą przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, a także przeciwnowotworowo. Warto pamiętać, że do aktywowania właściwości kurkumy niezbędny jest dodatek piperyny, którą znajdziemy w czarnym pieprzu. Dodatkowo warto pamiętać, że imbir i kurkuma mogą wpływać na poprawę trawienia – wyjaśnia Urszula Konikowska.
Gałka muszkatołowa
Gałka muszkatołowa ma zapach korzenny i gorzko-słodkawy smak. Kwiat muszkatołowy z kolei jest jaśniejszy i bardziej pikantny. Powinno się jej używać z umiarem. Ma właściwości pomagające na dolegliwości reumatyczne i trawienne. Pomaga też w leczeniu zapalenia oskrzeli.
Świeżo utartą lub zmieloną gałką można poprawiać smak kremów, budyniów i wypieków. Nadaje się też do zup i warzyw, a także ryb i mięs.
Kardamon
Kardamon ma ostry, korzenny i słodko-piekący smak. Pachnie mieszanką cytrynowo-imbirową. Pobudza apetyt. Można nim przyprawiać desery i likiery, a także zupy i potrawy mięsne lub rybne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS