A A+ A++

Józef Stępniewski jako młody chłopak walczył na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Potem krzewił oświatę w wielu miejscowościach na Sandomierszczyźnie. Był m.in. Wieloletnim kierownikiem szkoły w Wiązownicy-Kolonii. Zasłużony pedagog będzie jednym z bohaterów wyjątkowego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Dolina Kacanki”.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Stara szkoła patriotyzmu” zostało dofinansowane ze środków programu Niepodległa na lata 2017-2022. W jego ramach zaplanowano szereg interesujących działań. Powstać mają m.in. plenerowa instalacja, wystawa zdjęć oraz izba pamięci.

– Chcemy pokazać, głównie młodemu odbiorcy, iż wielka historia odzyskania niepodległości nie działa się tylko gdzieś daleko stąd, ale ma duży związek z lokalnością, poświęceniem naszych przodków i sumienną pracą każdego dnia. Planujemy przeprowadzić „lekcje wolności” w budynku w przeszło stuletnim budynku starej szkoły w Wiązownicy-Kolonii, który pamięta czasy walk o wolność Polski – tłumaczy Jacek Piwowarski, prezes Stowarzyszenia „Dolina Kacanki”.

Kierownikiem tej placówki był przez wiele lat Józef Stępniewski (1899-1978). Autorzy projektu planują przygotować poświęconą mu wystawę. Dzięki inicjatywie J. Stepniewskiego szkoła już w 1937 roku otrzymała imię Wielkiego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

– O tym fakcie mało kto wie, a warto o tym głośno mówić. Mamy już zebrane materiały dotyczące działalności kierownika Stępniewskiego, a także dotarliśmy do rodziny Wincentego Janosa z Wiązownicy-Kolonii, który w 1919 roku zgłosił się na wojnę z bolszewikami, gdzie został ranny, a za swoje zasługi dwukrotnie odznaczony – dodaje J. Piwowarski. – Apelujemy do okolicznych mieszkańców, którzy posiadają dokumenty, informację, zdjęcia z okresu wojny polsko-bolszewickiej lub wiedzą o przodkach, którzy walczyli o naszą wolność. Dzięki tym informacjom uzupełnimy powstającą w ramach projektu publikację, a pamięć o lokalnych bohaterach nie zaginie.

Kulminacyjnym punktem projektu będzie impreza w budynku starej szkoły, która zaplanowana jest na 12 września.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegionowo: Ukradł napój, odpowie za posiadanie narkotyków
Następny artykułCmentarz na Żabieńcu Łódź. O tych ludziach nikt nie pamięta. “Mój tata razem z klasą porządkował te groby w dzieciństwie” [zdjęcia]