A A+ A++

Właściciele posesji ze zbiornikami bezodpływowymi lub osadnikami w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków, zobowiązani są do pozbywania się nieczystości nie rzadziej niż raz w roku i udokumentowania odbioru nieczystości przez uprawnioną firmę. Taki obowiązek wynika z wprowadzonych w ustawie zmian, a gmina te dane ma weryfikować.

Właściciele nieruchomości, którzy nie są podłączeni do kanalizacji, muszą wyposażyć ją w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych spełniające określone wymagania. Nieczystości ciekłe należy gromadzić w zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Taką instalację powinniśmy zgłosić w samorządzie, np. Gmina Łomża do końca lipca zbierała deklaracje o takich zbiornikach. Samorządy zobowiązane zostały do ich kontroli. Trudno spodziewać się ich wysypu przed wyborami, ale po?

Co najmniej raz w roku właściciel nieruchomości musi mieć udokumentowane  opróżnianie zbiornika nieczystości płynnych przez firmę posiadającą zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

Z beczki ścieki droższe niż z rury

Miejsce zrzutu nieczystości znajduje się w łomżyńskim MPWIK-u.

„Każdorazowo po zrzucie nieczystości ciekłych uprawniony Podmiot ma obowiązek wpisania źródła ich pochodzenia w punkcie zlewnym. Po zakończeniu zrzutu nieczystości, w punkcie zlewnym następuje automatyczny wydruk w formie paragonu, zawierający wpisane dane źródła pochodzenia ścieków, dane Dostawcy, ilość m3 zrzucanych nieczystości ciekłych, wartość badanego stężenia CHZT oraz datę i godzinę zrzutu” – tłumaczy MPWiK.

Parametr CHZT określa ilość tlenu potrzebnego do przeprowadzenia chemicznego rozpadu zanieczyszczeń. To o tyle istotne, że od tego zależy cena jaką się płaci. Jeśli ich poziom jest do 3600 mgO2/l cena netto wynosi 12, zł za 1m3. Dla poziomów od 3601 do 7600  mgO2/l cena wzrasta do 24 zł netto, a od 7601 do 19000 mgO2/l 1m3 będzie kosztował 48 zł. Przy stężeniach wyższych – 72 zł/m3. By obniżać stężenie nieczystości mieszkańcy używają bakterii, które częściowo rozkładają substancje organiczne.

Wg zatwierdzonej taryfy cena za 1 m3 ścieków z kanalizacji dla mieszkańców Łomży wynosi 6,23 zł  netto, a dla mieszkańców Piątnicy 7,26 zł. 

„Ceny za odbiór i oczyszczanie przez MPWiK nieczystości ciekłych dostarczanych specjalistycznym pojazdem asenizacyjnym przez uprawniony Podmiot nie podlega regulacji taryfowej” – tłumaczy różnice w cenie miejska spółka.

MPWiK przestrzega przed wlewaniem do szamba substancji chemicznych, olei czy smarów, ponieważ środki te zabijają bakterie, co może doprowadzać do wyższych stężeń. Zaleca by dbać o ich szczelność zbiorników i regularnie wywozić.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЧи прийме Китай “формулу миру” Зеленського: американський політолог пояснив позицію Пекіна
Następny artykułLewandowski: Dwa różne światy