A A+ A++

2021-01-07 13:50

publikacja
2021-01-07 13:50

fot. Łukasz Wróbel / Shutterstock

Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku nie stoi na przeszkodzie dotychczas podejmowanym działaniom mającym na celu dochodzenie roszczeń od GetBacku, jak i od Idea Banku, który oferował obligacje tej spółki – poinformował Bankowy Fundusz Gwarancyjny w komunikacie.

“Od strony formalno-prawnej działania Funduszu związane z wszczęciem przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku nie stoją na przeszkodzie dotychczas podejmowanym działaniom mającym na celu dochodzenie roszczeń od spółki GetBack S.A. będącej emitentem obligacji, jak i od Idea Banku, który oferował je do sprzedaży. Idea Bank zachowuje osobowość prawną i pozostaje uczestnikiem obrotu prawnego” – podał BFG w komunikacie dla obligatariuszy GetBacku, którzy nabyli obligacje za pośrednictwem Idea Banku.

“Alternatywą dla wszczęcia przymusowej restrukturyzacji była upadłość Idea Banku. Zgodnie z oszacowaniem PwC żadne wierzytelności Idea Banku poza depozytami gwarantowanymi w takim postępowaniu nie zostałyby odzyskane” – dodał.

Z końcem 2020 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poddał przymusowej restrukturyzacji Idea Bank, który został przejęty przez Bank Pekao.

W wyniku procesu doszło do przejęcia wybranych zobowiązań Idea Banku przez Pekao z wyłączeniem zobowiązań m.in. z tytułu obligacji GetBack, które Idea Bank oferował swoim klientom do sprzedaży.

Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku, akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane, zostały umorzone. Według wcześniejszych informacji, wartość obligacji, które podlegają umorzeniu wynosi 56,1 mln zł, a akcji 156,8 mln zł.

BFG przypomniał, że Pekao jako jedyny złożył ofertę przejęcia Idea Banku.

“W odpowiedzi na zapytanie Funduszu skierowane do sześciu podmiotów do Funduszu wpłynęła tylko jedna oferta, od Banku Polska Kasa Opieki SA, która jednoznacznie określała zakres przejmowanych praw majątkowych oraz zobowiązań, z wyłączeniami, które znalazły odzwierciedlenie w treści odnośnej decyzji administracyjnej Funduszu” – napisano w komunikacie.

Stowarzyszenie Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack oceniało decyzję BFG jako bezprawną.(PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgraniczenie alkoholu postanowieniem noworocznym?Jak wytrwać w decyzji?
Następny artykułZKM w Elblągu: “pozostawienie wcześniejszego rozkładu jazdy nie było możliwe”