A A+ A++

Zaproszenie na powiatowe obchody Święta Niepodległości 11 Listopada

Mszą świętą w intencji Ojczyzny, uroczystościami przed Pomnikiem Niepodległej, na placu u zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych przy akompaniamencie orkiestry dętej uczcimy w Oławie bliskie sercu każdego Polaka święto – 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

103 lata temu, 11 listopada 1918 r., spełniły się marzenia oraz sen kilku pokoleń Polaków i odrodziło się Państwo Polskie. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich i krwawych powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

11 listopada 2021 o godz. 10.00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie. Nabożeństwo zaplanowane jest zgodnie z panującymi zasadami i obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Kolejny punkt uroczystości odbędzie się o godz. 11:30 na placu przed Pomnikiem Niepodległej, przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej w Oławie. Aby tam dotrzeć, możemy skorzystać z bezpłatnego transportu. Dojedziemy do tego miejsca po mszy specjalnie w tym celu podstawionym na Placu świętego Maksymiliana Marii Kolbe, w pobliżu Pomnika Męczenników, autobusu PKS w Oławie. Odjazd o godzinie 11:15. Główne obchody przed Pomnikiem Niepodległej rozpoczną się o godzinie 11:30 okolicznościowym repertuarem – wiązanką patriotycznych utworów, którą zaprezentuje Oławska Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Tadeusza Mroczka. Następnie delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze przed pomnikiem. Okolicznościowe przemówienie z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosi Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń. Następnie uczestnicy wspólnie zaśpiewają Hymn Państwowy RP. Wartę honorową przy pomniku będą pełnić uczniowie z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie. Około godz. 12.15, po zakończeniu uroczystości, będzie można skorzystać z transportu – specjalnie w tym celu podstawionego autobusu PKS Oława, aby powrócić do centrum miasta. Autobus zaparkuje w bocznej alei przy wjeździe do parku miejskiego, przyległego do terenów PKP w Oławie, w okolicach ul. Spacerowej/Parkowej.

– Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo i którym udało się podnieść kraj ze zniszczeń I wojny światowej, a także stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej – podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. – Tematyka patriotyczna jest niezwykle istotna i szczególnie w dzisiejszych czasach warto ją upowszechniać. W życiu każdego narodu są takie chwile, które zmuszają do zatrzymania się w codziennym biegu, zastanowienia się i odszukania w sobie tych pokładów uczuć, zbliżających wszystkich Polaków, które czynią z nas jeden naród. Pojęcie patriotyzmu przybiera na znaczeniu również w takich dramatycznych sytuacjach, jak dzisiejsza, związana z zarazą XXI wieku – pandemią koronawirusa. W czasie jej trwania, pomimo konieczności zachowania fizycznego dystansu, jesteśmy razem. Wspólnie uda nam się przetrwać trudne chwile. Solidarność to jedna z najważniejszych wartości międzyludzkich, szczególnie bliska Polakom. Gdy trzeba, to potrafimy się zjednoczyć i wspólnie zmierzyć z kryzysem. W tym ciężkim dla nas czasie jest bardzo ważne, abyśmy wrócili myślami do przeszłości, wskrzesili dumę ze swojej narodowości, pokazali patriotyzm i przywiązanie do tradycji.


11 listopada zapal Świecę Niepodległości!

W tym szczególnym dniu każdy z nas może spędzić czas z rodziną i uczynić to na swój indywidualny sposób. My proponujemy Państwu interesujący, chociaż symboliczny pomysł, nawiązujący do tradycji zapalania Świecy Niepodległości.

Już po raz czwarty w Narodowe Święto Niepodległości wierni modlić się będą za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej przy płonącej Świecy Niepodległości. Ale również wielu Polaków w kraju i poza jego granicami o godz. 19.18 w tym dniu zapali w swoich domach repliki miniatury tej świecy, jednocząc się duchowo, w modlitwie, zadumie i wspomnieniach o historii naszej Ojczyzny i jej narodowych bohaterach.

Oryginalna Świeca Niepodległości została ofiarowana w Rzymie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapłonęła dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Do tego czasu świeca była przechowywana przez Zmartwychwstańców w Kolegium Polskim w Rzymie. W 1920 r. prymas Polski kardynał Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kardynałem Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do Warszawy. Została umieszczona w archikatedrze warszawskiej, gdzie 11 stycznia podczas uroczystej mszy świętej zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że nasza Ojczyzna wolność odzyskała! Świeca przez lata okupacji niemieckiej 1939-1945 i ciężkie czasy PRL-u była przechowywana w oratorium w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie, od lat osiemdziesiątych wystawiona w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Kolejny raz zapłonęła po blisko 100 latach. Podczas XI Święta Dziękczynienia, 3 czerwca 2018 r. Świeca Niepodległości została wprowadzona do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Zapalił ją prezydent RP Andrzej Duda, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas mszy św. w intencji Ojczyzny. Od tej pory Świeca Niepodległości jest zapalana podczas Eucharystii w czasie listopadowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

– 11 listopada o godz. 19.18 zapalmy w naszych domach replikę Świecy Niepodległości lub każdą inną posiadaną przez nas świecę, aby w ten symboliczny sposób nawiązać do roku odrodzenia wolnej Polski po 123 latach niewoli – zachęca starosta Zdzisław Brezdeń. – Niech siła jej jasnego płomienia jednoczy całą Polskę oraz będzie znakiem modlitwy za Ojczyznę i dziękczynienia za wolność i Opatrzność Bożą, zarówno w wymiarze osobistym, jak i narodowym. Oddajmy się przez chwilę zadumie i zmówmy modlitwę przy żywym płomieniu świecy za Polskę i w intencji wszystkich, którzy w jej obronie na przestrzeni dziejów poświęcili swoje zdrowie i oddali życie.


Program powiatowych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 2021

* Godz. 10.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie. 10 minut wcześniej (o godz. 9.50) poczty sztandarowe gromadzą się przed świątynią na Placu świętego Maksymiliana Marii Kolbe.

* Godz. 11.15
– Po mszy św. będzie można skorzystać z autobusu PKS w Oławie, podstawionego na Placu św. Maksymiliana Marii Kolbe, w pobliżu Pomnika Męczenników, który dowiezie nieodpłatnie uczestników (w tym poczty sztandarowe) pod Pomnik Niepodległej, znajdujący się przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej, gdzie odbędzie się druga część uroczystości. Odjazd autobusu o godzinie 11:15.

* Godz. 11.30
– Główne uroczystości odbędą się pod Pomnikiem Niepodległej, znajdującym się przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej.
Obchody rozpoczną się okolicznościowym repertuarem – wiązanką patriotycznych utworów, którą zaprezentuje Oławska Orkiestra Dęta pod dyrekcją kapelmistrza Tadeusza Mroczka.
Składanie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem przez delegacje.
Okolicznościowe przemówienie z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosi Starosta Oławski.
Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego RP przez uczestników na zakończenie uroczystości.

* Około godz. 12.15
, po zakończeniu uroczystości będzie można skorzystać z transportu – autobusu PKS w Oławie (autobus zaparkuje w bocznej alei przy wjeździe do parku miejskiego przyległego do terenów PKP w Oławie, w okolicach 
ul. Spacerowej/Parkowej) aby powrócić do centrum miasta.

Wartę honorową przy pomniku będą pełnić uczniowie z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, ubrani w repliki mundurów podoficerskich „Błękitnej Armii” Generała Józefa Hallera.


Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń zwraca się z prośbą do samorządów miejskich i gminnych, organizacji, szkół i instytucji, o udział w obchodach wraz z pocztami sztandarowymi:

– Proszę o wydelegowanie pocztów sztandarowych i ich przybycie, w czwartek 11 listopada, o godz. 10.00 do Sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie oraz o godz. 11.30 przed Pomnik Niepodległej, przy zbiegu ulic 1 Maja i Spacerowej. Aby podkreślić wagę święta wywieśmy w tym dniu flagę państwową RP, okazując w ten sposób przywiązanie do polskiej historii, narodowych wartości, a także aby zaakcentować radość z wolnej, niepodległej Ojczyzny!


11 listopada 1918 spełniły się marzenia i sen kilku pokoleń Polaków…

… i odrodziło się Państwo Polskie. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich i krwawych powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo oraz udało się podnieść kraj ze zniszczeń I wojny światowej, a następnie stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w Powstaniu Listopadowym i Powstaniu Styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem. 14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu. Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyszkoleni kierowcy ratują skuteczniej.
Następny artykułWymienili wiceprzewodniczącego Rady Powiatu