A A+ A++

Krytyka państwa i Kościoła

Rozgrywająca się w latach 80. opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką Kościoła jako autorytarnej instytucji, która w imię trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Reżyser skupia się na losach świeżo upieczonych seminarzystów Michala i Juraja, chłopców z prowincji, którzy wstępują do klasztoru z optymizmem i gorliwością. Nie wiedzą, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, ani że ich przyjaźń poddana zostanie próbie.

Zwiastun: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/S%C5%82udzy+Zwiastun+nr+1+polski-55638


Epidemia amnezji

18 listopada o godz. 18.00 w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego odbędzie się projekcja filmu “Niepamięć” w reżyserii Christos Nikou.

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Grecji, gdzie panuje epidemia amnezji. Aris, mieszkaniec Aten, trafia na oddział dla osób z zaburzeniami pamięci. Po dłuższym czasie spędzonym w szpitalu okazuje się, że nikt go nie szuka i nie da się ustalić jego personaliów. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Nikt jednak nie wie, że Aris skrywa w sobie wielką tajemnicę. Pokazywana na festiwalu w Wenecji “Niepamięć” łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Jorgosa Lantimosa (“Zabicie świętego jelenia”, “Faworyta”) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (“Być jak John Malkovich”, “Anomalisa”).

Zwiastun: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Niepami%C4%99%C4%87+Zwiastun+nr+2+polski-57579


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy zaklejali logo, ale gigant panoszy się na salonach. “Pogwałcamy wartości”
Następny artykułPolskie firmy są raczej pesymistyczne. Boją się inflacji