Organizatorzy 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej uchylili rąbka tajemnicy o przygotowaniach do tej jednej z największych imprez folklorystycznych w Europie!
W tym roku TKB planowany jest od 30 lipca do 7 sierpnia.
– Góralskie tańce widzowie będą mogli oglądać na wszystkich pięciu głównych estradach TKB, czyli w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W programie znajdą się, jak co roku, koncerty regionalnych zespołów, muzyka tradycyjna, wystawy i kiermasze – podkreślają organizatorzy.
Planowane są również imprezy towarzyszące takie jak 44. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, 75. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu i 27. Festyn Istebniański w Istebnej.
W Żywcu planowany jest 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich, gdzie już spływają karty zgłoszeń od zespołów.
– Zapraszane są również zespoły zagraniczne, które będą występować na wszystkich scenach 59. TKB. Po dwóch latach przerwy do programu festiwalu powraca drugi TKB-owski konkurs, czyli Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku obędą się one po raz 31. i zagoszczą na estradzie w Żywcu – zaznaczają organizatorzy.
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne objęte są patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF 27 lutego przyjęło uchwałę potępiającą agresję Rosji na Ukrainę. Z kolei 7 marca Rada CIOFF podjęła decyzję o zawieszeniu działalności i członkostwa Rosji i Białorusi w CIOFF.
– Organizatorzy TKB i MSF w pełni popierają podjęte decyzje i zastosują się do nich. Oznacza to, że w programie 59. TKB nie będzie grup z Rosji ani z Białorusi – dodają organizatorzy TKB.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS