A A+ A++

2023-01-16 18:54

publikacja
2023-01-16 18:54

Przychody Vigo Photonics w IV kwartale 2022 roku spadły o 11,3 proc. do 19,7 mln zł – podała spółka w komunikacie.

Przychody Vigo Photonics w IV kw. 2022 roku moco spadły
fot. Łukasz Wróbel / / Shutterstock

Vigo podało, że sprzedaż modułów detekcyjnych wyniosła 18,2 mln zł wobec 20,2 mln zł przed rokiem, a przychody ze sprzedaży materiałów półprzewodnikowych 1,5 mln zł wobec 2 mln zł rok wcześniej.

Spółka podała, że znaczące wzrosty sprzedaży zanotowała w aplikacjach nauka i medycyna (2,5-krotny wzrost rdr) oraz przemyśle (+11,5 proc. rdr).

W IV kwartale 2022 roku Vigo odnotowało także prawie dwukrotny wzrost sprzedaży na rynku azjatyckim (4,5 mln zł w porównaniu do 2,4 mln zł w IV kwartale 2021), dzięki nowym zamówieniom z segmentu naukowego oraz transportowego.

Portfel zamówień Vigo Photonics na koniec grudnia 2022 wyniósł 76,3 mln zł i był wyższy o ok. 11 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2021 roku. Spółka podała, że w IV kwartale zakończyła z sukcesem negocjacje podwyżek cennika swoich produktów o 20-30 proc. rdr.

“W IV kwartale widoczne były jeszcze utrudnienia związane z dostępnością komponentów dla części produktów, w związku z czym część zamówień została przesunięta na kolejne okresy. Mimo niesprzyjających warunków, zwiększyliśmy przychody o ponad 11 proc. w kluczowym segmencie przemysłowym, a gdyby nie utrudnienia związane z dostępnością komponentów przychody segmentów przemysłowego i transportowego byłyby wyższe” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes spółki Adam Piotrowski.

“(…) obecna sytuacja rynkowa nie wpływa na realizację naszych prowzrostowych inicjatyw strategicznych – ich realizacja jest i będzie kontynuowana zgodnie z założeniami” – dodał.

Łączne szacunkowe skonsolidowane przychody Vigo Photonics w 2022 roku wyniosły 67,3 mln zł (-6 proc. rdr ). Sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych w 2022 roku wyniosła 63,1 mln zł (-6 proc. rdr), a materiałów półprzewodnikowych 4,2 mln zł (-3 proc. rdr).

Spółka podała, że niższy poziom łącznych przychodów w 2022 roku w porównaniu do 2021 roku wynika przede wszystkim z niższych przychodów z aplikacji wojskowej oraz niższych od zakładanych wcześniej przychodów z aplikacji dla przemysłu i transportu w wyniku mniejszej dostępności części komponentów oraz zaburzonych łańcuchów dostaw.

VIGO Photonics (d. Vigo System) to producent fotonicznych detektorów średniej podczerwieni, modułów im dedykowanych oraz materiałów półprzewodnikowych. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCicha epidemia wśród pracowników: wypalenie zawodowe. Jak sobie z tym radzić?
Następny artykułCeniony trener potwierdza gotowość do objęcia kadry! Teraz ruch Kuleszy