A A+ A++

Odsetek osób pijących kawę na mieście spadł z 51 proc. w roku 2019 do 42 proc. w 2020 (dane ARC Rynek i Opinia za sierpień).

Zmianie uległy również godziny picia kawy – częściej wybierane są godziny przedpołudniowe (co trzecie wskazanie) oraz pora lunchu popołudnie (więcej niż co piąta odpowiedź).

Po kawę na stację benzynową. Liderem Orlen

Stacje paliw, podobnie jak w ubiegłym roku, są najpopularniejszym miejscem, gdzie spożywa się kawę „na mieście”. Ważną zmianą jest wzrost o 7 punktów procentowych odsetka osób, które piją kawę w sklepach convenience. Po raz pierwszy w wieloletniej historii badania sklep spożywczy znalazł się wśród trzech głównych miejsc, w których można wypić kawę, spontanicznie wymienianych przez respondentów.

Na pierwszej pozycji w TOP5 miejsc  kupna kawy na wynos są stacje Orlenu Stop Cafe (22 proc.), dalej McDonald’s (20 proc.), Żabka (17 proc.), kawiarnie i lodziarnie (12 proc.) oraz Starbucks (10 proc.).

– Kiedy kilkanaście lat temu Polacy zaczęli pić kawę to zazwyczaj odwiedzali Coffee Heaven, pierwszą tak znaną sieciową kawiarnię w Polsce. W innych miejscach kawa była raczej nie najlepszej jakości. Później popularność zaczęły zdobywać kąciki kawowe na stacjach paliw, gdzie jakość kawy zaczynała dorównywać jakości oferowanej w kawiarniach. I teraz przechodzimy do kolejnego etapu rozwoju – dobrą kawę można kupić w sklepie, za dużo niższą cenę niż w kawiarni. W tym czasie Polacy jako kawosze też się zmienili, też się zmienili. Ładny wystrój i stoliki nie są im niezbędne w momencie, kiedy potrzebują dobrej kawy, żeby dodać sobie energii. I taką rolę spełnia kawa w sklepach. Jakość ekspresów na stacjach paliw czy w sklepach sieciowych jest na tyle dobra, że kawa jest smaczna i – co ważne – istotnie tańsza. To jest na pewno przekonujący argument – komentuje Dominika Czubatka, autorka raportu z ARC Rynek i Opinia.

Badanie Cafe Monitor 2020 zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie N=1776 osób w dniach 8-29.07.2020. Badani to osoby w wieku 16-65 lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułInstytut GfK został partnerem berlińskich targów IFA
Następny artykułErling Haaland zdradził, co robiłby, gdyby nie piłka nożna. Zaskakująca odpowiedź 20-latka