A A+ A++

Pierwsze wzmianki dotyczące przeszczepu włosów sięgają 1550 roku p.n.e. i zostały znalezione przy egipskiej mumii w papirusie Ebersa. Eksperymentalne przeszczepy włosów wykonywane były od 1897 roku, jednak pionierem był dr Shoji Okuda, który przeprowadził i opisał aż 200 przeszczepów włosów w 1939 roku w Japonii. Przeszczepiono wtedy z powodzeniem pojedyncze włosy w okolicach brwi, wargi oraz głowy i obejmowały głównie blizny pourazowe. Postęp technologiczny umożliwił przeszczep kępek włosów, a dzięki zastosowaniu mikrotechnologii przeszczep włosów nie wiąże się już z nieestetycznymi bliznami.

Przeszczep włosów to zabieg, który proponowany jest głównie osobom, które zmagają się z problemem łysienia androgenicznego, czyli na tle hormonalnym lub związanym z dziedziczeniem. W takich przypadkach utrata włosów niestety jest trwała i wygląda nieestetycznie, ponieważ wiąże się z widocznym łysieniem na przodzie głowy. Wypadanie włosów dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet i często wiąże się ze znacznym obniżeniem samooceny, które w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń depresyjnych. W takich wypadkach przeszczep włosów to zalecana recepta, aby z powrotem czerpać satysfakcję ze swojego wyglądu i nie spotykać się już każdego dnia z nieprzyjemnościami związanymi z utratą włosów.

Procedura przeszczepu włosów polega na przeniesieniu włosów z miejsca, w którym nie doszło jeszcze do wypadania włosów, zwanego obszarem dawczym, do miejsca, w którym włosy przerzedzają się lub które jest już całkowicie pozbawione włosów. Istnieją dwie różne metody wykonywania przeszczepów włosów: ekstrakcja (pobieranie) jednostek mieszków włosowych (graftów) oraz ich wszczepianie.

Jedną z pierwszych metod przyczepu włosów była metoda STRIP czy też inaczej FUT. W tym wypadku pobierany był pasek skóry z miejsca dawczego wraz ze znajdującymi się na nim mieszkami włosowymi. Następnie zespół medyczny po przez odpowiednią preparację uzyskuje grafty (mieszki włosowe wraz z tkanką podskórną) nadające się do przeszczepu. Niestety w konsekwencji jednak po zabiegu pozostaje blizna.

Ekstrakcja pojedynczych mieszków włosowych to nowoczesne podejście do przeszczepów włosów, które zwykle jest preferowane przez pacjentów, ponieważ nie pozostawia nieestetycznej blizny. W tym przypadku pojedyncze mieszki włosowe są pobierane bezpośrednio z obszaru dawczego pacjenta, czyli zazwyczaj z tyłu głowy, a następnie przenoszone do miejsca przeszczepu włosów. Niezależnie od rodzaju wybranej metody, przeszczepione włosy wypadają zwykle w ciągu 2 do 3 tygodni po operacji, aby w ciągu najbliższych kilku miesięcy następnie zacząć swój wzrost na nowo.

Wypadanie włosów u mężczyzn jest spowodowane atakiem przez zmodyfikowaną formę testosteronu na mieszki włosów na skórze głowy. Hormon dihydrotestosteron (DHT) powoduje że mieszki włosowe stają się stopniowo coraz mniejsze, krótsze i jaśniejsze, aż w końcu całkowicie się kurczą i włosy przestają rosnąć. Geny niektórych ludzi są zakodowane tak, aby opierały się DHT, co oznacza, że prawdopodobnie będą mogli chwalić się bujną fryzurą aż do starości. Zwykle mieszki włosowe z tyłu i po bokach głowy mężczyzny są specjalnie zakodowane, aby odpierać DHT, dlatego często mężczyźni łysieją na czubku głowy, mając jeszcze włosy po bokach oraz z tyłu głowy. Oprócz wypadania włosów uwarunkowanego genetycznie, wypadanie włosów może być spowodowane również innymi czynnikami. Schorzenie, takie jak łysienie plackowate może powodować utratę małych płatków lub wszystkich włosów, ale niestety przeszczep włosów nie naprawi takich zmian chorobowych. Wypadanie włosów może być również spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, takich jak leki stosowane w leczeniu raka, zapalenia stawów, depresji, problemów z sercem, dną moczanową i nadciśnieniem tętniczym, a także wydarzeniami które wiążą się z długotrwałym i silnym stresem.

Przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Lekarz podczas konsultacji zapyta o zażywane leki przeciwkrzepliwe i poinstruuje kiedy i na jak długo należy je odstawić. W dniu w którym planowane jest wykonanie zabiegu przeszczepu włosów należy umyć głowę łagodnym szamponem i powstrzymać się od stosowania innych kosmetyków które zazwyczaj pacjent stosuje na włosy. Nie jest to zabieg który wykonuje się na czczo zatem warto zjeść pożywne śniadanie ponieważ zabieg może potrwać około 8 godzin. Oczywiście podczas zabiegu klinika zapewni obiad. Warto zwrócić uwagę na ubranie które planujemy założyć. Korzystnym wyborem będzie założenie na przykład sweterka na guziczki lub bluzy na zamek błyskawiczny aby podczas zakładania oraz zdejmowania ubrania nie narazić się na podrażnienie skóry głowy.

Pierwszym etapem jest wywiad lekarski, który podczas rozmowy sprawdzi, czy nie istnieją przeciwskazania dyskwalifikujące pacjenta z możliwości przeprowadzenia zabiegu lub kolidujące z technikami jakie zostaną zastosowane podczas zabiegu. Po pozytywnym zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu przeszczepu włosów, zostanie on poddany czynnością przygotowującym taki jak obligatoryjne ścięcie włosów do długości 1,2 mm. Następnie chirurg, który jest także operatorem robota medycznego, określa obszar do analizy z którego zostaną pobrane mieszki włosów. W kolejnym etapie wykonywana jest seria nakłóć na skórze, aby następnie wprowadzić w te miejsca pobrane wcześniej mieszki włosów. Taki zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas całego zabiegu, który w zależności od ilości przeszczepianych włosów może trwać od 5 do 8 godzin.

Mężczyźni i kobiety poddają się zabiegowi przeszczepu włosów częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Liczba zabiegów na całym świecie wzrosła o 76% w latach 2006-2014, przy czym mężczyźni stanowią 85 procent pacjentów. Głównym powodem, dla którego pacjenci poddają się zabiegowi jest poczucie skrępowania z powodu braku lub przerzedzania się włosów. Choć zdecydowanie najpopularniejsze są zabiegi przeprowadzane w obrębie skóry głowy to dużą popularnością wśród pacjentek cieszą się również przeszczepy w obrębie brwi, natomiast wśród mężczyzn drugą lokatę zajmują zabiegi na brodę i wąsy. Na zabieg decydują się najczęściej osoby w wieku między trzydziestym, a czterdziestym rokiem życia.

Nakłucia na skórze wykonywane w celu wprowadzenia mieszków włosów są bardzo małe co kwalifikuje zabieg przeszczepu włosów jako mało inwazyjny. Powrót do codzienności po zabiegu nie zajmuje wiele czasu. Lekarze zalecają aby poddać się 5-7 dniowej rekonwalescencji w domu i unikać przez ten okres jakiegokolwiek wysiłku i aktywności fizycznej. Rekonwalescencja powinna przebiegać przy możliwie najwyższym komforcie, a delikatny obrzęk powinien zniknąć w ciągu tych kilku dni. Lekarz po zakończonym zabiegu przekazuje również zalecenia, których które są indywidualnie dobrane do typu zabiegu oraz pacjenta. Zaleca się aby w pierwszej dobie po zabiegu spać w pozycji półsiedzącej. Codzienna pielęgnacja polega na zraszaniu skóry głowy wodą z solą fizjologiczną. W okresie zalecanym przez lekarza należy powstrzymać się od suszenia włosów suszarką oraz stylizacji włosów ponieważ może to przynieść negatywne konsekwencje i zniweczyć korzyści płynące z zabiegu przeszczepu włosów. Stosowanie się do zaleceń lekarza jest niezwykle istotnym czynnikiem.

Klinika SkyClinic która może pochwalić się największą liczbą przeprowadzonych przeszczepów włosów. Jako jedyna w Polsce posiada dwa roboty Artas. W związku z tym, że maszyna przy pomocy której wykonywany jest zabieg charakteryzuje się wysoką precyzją, a co za tym idzie przenoszone mieszki włosów nie ulegają zniszczeniu, w związku z tym mamy pewność, że przeszczep włosów zakończy się sukcesem. Doświadczony zespół, który zawsze udzieli wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania, przygotuje pacjenta do zabiegu i przeprowadzi przez wszystkie etapy od pobrania odpowiedniej ilości graftów. Efekty przeprowadzonego zabiegu nie będą jednak widoczne od razu, aby zaobserwować wzrost włosów oraz zgęstnienie włosów należy uzbroić się w cierpliwość. Mieszki włosowe potrzebują kilku miesięcy aby rozpocząć właściwy wzrost włosa. Warto jednak zaczekać ponieważ nawet już pierwsze widoczne rezultaty mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć. Niewątpliwą zaletą takiego zabiegu jest to, że wykonywany jest jedynie raz, a efekty będą widoczne przez całe życie.

Nie każdy może poddać się zabiegowi przeszczepu włosów. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad i jeżeli pacjent nie pominie żadnej informacji dotyczącej jego zdrowia, stwierdzi czy istnieją przeciwskazania do wykonania zabiegu oraz czy zabieg będzie wiązać się z jakimś ryzykiem. Zabiegu nie można przeprowadzić u osób chorych na padaczkę, nowotwory lub zaburzenia krzepliwości krwi. Choroby skóry również uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu niezależnie czy jest to łuszczyca, bielactwo, czy infekcja o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Przeszczepu włosów nie wykonuje się u kobiet które karmią piersią lub są w ciąży. Należy również zwrócić uwagę na to aby przed zabiegiem nie opalać się ani nie używać kremów z samoopalaczem. Podczas konsultacji oraz na etapie przygotowania do zabiegu wszystko zostanie dokładnie omówione i wyjaśnione. Przeszczep włosów należy do skomplikowanych zabiegów podczas których naruszona zostaje powierzchnia skóry głowy, dlatego lekarz kwalifikuje osoby do zabiegu z uwzględnieniem wszelkich aspektów planowanego zabiegu.

Istnieje wiele metod i technologii transplantacji włosów. Zabieg można przeprowadzić zarówno przy krótkich jak i długich włosach. Jednak zdecydowanie większą skuteczność uzyskujemy jeżeli włosy przed zabieganiem zostaną skrócone.

Obecnie już odchodzi się od zabiegów typu STRIP (FUT) czy też SAFER.

Metoda FUE (z ang. Follicular Units Extraction) obecnie jest najbardziej rozpowszechnioną metodą dzięki, której uzyskuje się doskonałe efekty.

Przeszczep włosów można wykonać przy pomocy zautomatyzowanej metody SmartGraft. Zabieg przeprowadzany jest przy miejscowym znieczuleniu i polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosów z tylnej części głowy pacjenta, a następnie przeszczepienie ich do części opiętej zabiegiem. Maszyna nie uszkadza struktury włosa, ani nie pozostawia blizn dzięki czemu nie ma potrzeby zakładania szwów, a do codziennych czynności można powrócić niemal od razu.

Najdoskonalszą metodą przy pomocy której wykonywany jest przeszczep włosów jest metoda Artas (lub jak kto woli FUE ARTAS). Zabieg wykonywany jest przy pomocy robota którego algorytm oparty jest o sztuczną inteligencję. Algorytm poddaje ocenie jakość mieszków włosowych znajdujących się w miejscu dawczym i wybiera te które są najwyższej jakości. W przeciągu godziny pracy robot może pobrać 1 tysiąc mieszków oraz przygotować 2 tysiące miejsc do wczepień. Dzięki przeszczepieniu całej struktury włosa, po zabiegu włosy zaczynają rosnąć tak jak włosy naturalne, a pacjent może cieszyć się doskonałym wyglądem.

Czy można spowolnić wypadanie włosów

Jeżeli uważasz że przeszczep włosów nie jest dla Ciebie zapewne zadajesz sobie pytanie czy jest inna możliwość aby spowolnić wypadanie włosów. Jest to możliwe jednak musisz poznać przyczynę Twojego problemu. Jeśli na przykład wypadanie włosów jest wynikiem stresu związanego z pracą, zmiana kariery może spowodować ponowne pojawienie się włosów. Powinieneś zdiagnozować przyczynę wypadania włosów, ponieważ dla każdego przypadku istnieją różne ścieżki i opcje leczenia. Spożywane jedzenie i używany szampon również mogą wpływać na wypadanie włosów. Aby włosy były mocne i zdrowe potrzebują wystarczającej ilości białka, żelaza, cynku i B12. Warto skonsultować się z lekarzem aby sprawdzić czy wypadanie włosów wiąże się z niedoborem składników odżywczych, stresem lub inną chorobą.

Tak naprawdę jest to indywidualna sprawa każdego z nas. Jeżeli w wieku 30 lat wciąż cieszysz się silnymi włosami, a zakola ledwo zaczęły się pojawiać to być może nie jest jeszcze twój czas. Jednak jeżeli zauważysz pojawiające się przerzedzenia to na pewno warto rozważyć wizytę w specjalistycznej klinice. Dobry moment na wizytę u lekarza to ten kiedy nie czujesz się atrakcyjnie, a twoja przerzedzająca się fryzura odbiera Ci pewność siebie.

Przez pierwsze kilka dni po przeszczepie włosów często występuje napięta, obolała i opuchnięta skóra głowy, a także mogą pojawić się niewielki strupki. Po upływie pierwszych dni przeszczepione włosy zaczną wypadać co jest w pełni normalne. Jednak parę miesięcy później, rozpocznie się wzrost nowych, a efekty na pewno mile cię zaskoczą.

Jak w przypadku każdej operacji, przeszczep włosów wiąże się z niewielkim ryzykiem lekkiego krwawienia czy też niezmiernie rzadko ryzykiem infekcji. Lekarz jest zawsze do dyspozycji i poradzi sobie z tymi problemami. Więc jeżeli zauważysz niepokojące zmiany od razy skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Praktycznie nie ryzyko odrzucenia mieszków włosowych przez organizm. Należy przed zabiegiem podzielić się swoimi obawami (jeżeli takie występują) z lekarzem celem dokładnego omówienie każdego aspektu przeprowadzanego zabiegu.

Materiał partnera: SkyClinic

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejny ruch KE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Następny artykułPo staże i prace interwencyjne do PUPu