Już po raz trzeci Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w partnerstwie z Centrum Rozwoju Lokalnego i Miejskim Centrum Kultury włącza się w światową Kampanię „19 dni przeciwko przemocy oraz krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Symbolem Kampanii jest pomarańczowa wstążka, jako kolor ostrzegawczy.
Jak podkreślała Joanna Pikus, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, prowadzone w ramach Kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej. Z każdym rokiem bowiem zwiększa się liczba dzieci i młodzieży, które doświadczają różnych form przemocy, zarówno od świata ludzi dorosłych, jak i przemocy rówieśniczej. Ostrowieckiej Kampanii, która przebiega pod hasłem” „Przemoc to niemoc” towarzyszy konkurs plastyczny i mulitmedialny, kierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu miasta i powiatu ostrowieckiego, któremu przyświeca szerzenie idei wolnej od przemocy. W tegorocznej edycji na konkurs wpłynęło 410 prac plastycznych i 10 multimedialnych. Finał konkursu odbył się w sali kina „Etiuda”. Autorzy najlepszych prac zdobyli nagrody, zaś wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki.
Co roku aktywnie w Kampanię Pomarańczowej Wstążki włączają się samorządowcy: starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, wiceprezydent miasta Artur Łakomiec, członek zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych Mariusz Łata, radna powiatowa Danuta Barańska i radni miejscy Andrzej Pałka i Artur Zawadzki, którzy swoją obecnością solidaryzują się z ideą przeciwdziałania krzywdzenia dzieci i młodzieży. Finał konkursu wywołał u dzieci wiele pozytywnych emocji. Nagrody i wyróżnienia przyznano w czterech wiekowych kategoriach konkursu plastycznego i w kategorii prac multimedialnych.
W kategorii przedszkole, I miejsce zdobyła Laura Wesołowska z PP Nr 16, II – Hanna Listwoń z PP Nr 5 i III – Kazimierz Nowak z PP 19. W kategorii klas I -III, I miejsce zdobył Adam Pastuszka z PSP w Sarnówku, II miejsce – Patrycja Warzocha z PSP w Ćmielowie i III miejsce – Laura Derlatka z PSP w Mominie. W kategorii klas IV -VIII, I miejsce zdobył Oliwier Deja z PSP Nr 10, II miejsce – Olaf Kubiak z PSP w Sarnówku i III miejsce Klaudia Szczepańska z PSP w Ćmielowie. W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce zdobyła Sandra Deroń z I LO im. S. Staszica, II miejsce Wiktor Kitowski z ZS Nr 2 i III miejsce Rozalia Biernat z ZS Nr 1. W kategorii prac multimedialnych I miejsce zajęli autorzy pracy pt. „Stop przemocy” – Nikola Garbala, Zofia Kwiecień, Alicja Ugorowska, Antoni Guzal i Antoni Walczak z PP Nr 7. II miejsce autorzy pracy pt. „Przemocy rówieśniczej w szkole mówimy NIE” – Mateusz Kunat, Przemysław Kilasiński, Kewin Kasprowicz, Oliwier Pawlowski i Bartosz Sitarski z Liceum Katolickiego w Denkowie oraz III miejsce autorzy pracy pt. „Smok Axel – edukuje -przemoc nie bierze się znikąd” – Amelia Siek, Maja Przydatek, Alicja Ordowska i Zofia Cegłowska z ZS Nr 2.
Nagrody odebrali także autorzy wyróżnionych prac przez dyrektor PCPR Joannę Pikus, dyrektor CRL Agnieszkę Rogalińską oraz Mariusza Pasternaka, przewodniczącego Rady Powiatu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS