A A+ A++

Data dodania: 2020-12-31 (10:13) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej są na dobrej drodze do zakończenia bieżącego roku w okolicach 50 USD za baryłkę. Ceny ropy WTI poruszają się niewiele poniżej tego poziomu, zaś ceny ropy Brent nieco powyżej. Jest to więc gorsze zakończenie roku niż w 2019 r., kiedy to notowania ropy naftowej wyraźnie przekraczały 60 USD za baryłkę.

To był na rynku ropy wyjątkowy rok. Ostateczny, roczny spadek notowań tego surowca był niczym w porównaniu ze zmiennością cen obserwowaną w międzyczasie. Ujemne ceny ropy naftowej w drugiej połowie kwietnia i późniejsze spektakularne odbicie cen w górę sprawiły, że na rynku ropy pojawiło się znacznie więcej początkujących inwestorów niż w ostatnich latach.

Końcówka 2020 roku na rynku ropy naftowej upływa jednak spokojnie. Ceny ropy prawdopodobnie zakończą bieżący tydzień na delikatnym plusie przy relatywnie niewielkiej zmienności. Słabość dolara oraz zapowiedzi programu stymulacyjnego w USA sprzyjają stronie popytowej. Dodatkowym wsparciem dla kupujących jest spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu.

Mimo przewagi rynkowych optymistów, nie ulega wątpliwości, że rynek ropy naftowej wchodzi w nowy rok z dużą dozą niepewności i obaw. Kolejne, poświąteczne uderzenie pandemii może znów wywołać nowe restrykcje, a tempo i zakres działania szczepionek dopiero zaczną być widoczne w praktyce w kolejnych miesiącach. W obliczu utrzymujących się obostrzeń, tempo wzrostu popytu na ropę naftową na świecie stoi pod dużym znakiem zapytania.

MIEDŹ

Spadkowy akcent na koniec wzrostowego roku na rynku miedzi.

Notowania miedzi w tym tygodniu znajdują się pod delikatną presją podaży. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych z rejonu 3,60 USD za funt na początku bieżącego tygodnia osunęła się do obecnych 3,51-3,52 USD za funt.

Stronie podażowej na rynku miedzi dzisiaj sprzyjają dane, które pojawiły się w Chinach – a mianowicie, rozczarowujące odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług za grudzień wg CFLP. Fala odczytów PMI, w tym także kolejnych dla Chin, zacznie się jednak tuż po Nowym Roku i wtedy też może mieć istotny wpływ na ceny miedzi.

Niemniej, mimo zniżki notowań miedzi w ostatnich dniach, nie ulega wątpliwości, że dla cen miedzi był to dobry rok, zakończony na solidnym plusie. Stopa zwrotu na rynku miedzi na londyńskiej LME pokonała stopy zwrotu z inwestycji w pozostałe metale przemysłowe, takie jak cynk, nikiel, cyna, aluminium czy miedź.

2021 rok także zapowiada się dla miedzi obiecująco. Istnieje duża szansa, że szczepionka na Covid-19 pozwoli na okiełznanie rozwoju pandemii w przyszłym roku, a gospodarka zacznie powoli podnosić się po szoku zaserwowanym przez koronawirusa w ostatnich miesiącach. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to prawdopodobnie popyt na miedź będzie rósł, zwłaszcza w Chinach.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚladami powieści Małgorzaty Manelskiej – podróż trzecia
Następny artykułSANOK: Awarii sieci wodociągowej nie można zaplanować. Nie będzie rekompensat