A A+ A++

Emanuela Maňúcha, Mikołaja Fracha i Juliana Stanny 15 stycznia usłyszeć będzie można w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy. Mikołaj Frach i Julian Stanny przygotowują się obecnie do udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Wszyscy trzej to studenci Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie z klasy fortepianu prof. Marioli Cieniawy-Puchały.

  • Emanuel Maňúch pochodzi ze Słowacji. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku jedenastu lat pod kierunkiem pani Margaréty Žiklovej. Następnie był uczniem Prywatnego Konserwatorium w Nitrze w klasie mgr.art. Milana Pacovskiego. Uczestniczył w wielu koncertach na Slowacji. W roku akademickim 2018/2019 zdobył pierwsze miejsce na konkursie słowackich konserwatoriów. W 2021 r. wykonał recital na XVI Festiwalu Muzycznym Nitrzańska Jesień, a następnie uzyskał pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Intercomp w Banskej Bystrzycy. Wziął również udział w festiwalu PIANO DAYS 2022. W 2022 r. ukończył studia w konserwatorium, a obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Aktywnie uczestniczy w festiwalach, koncertach i kursach mistrzowskich m.in prof. Arie Vardi.
  • Mikolaj Frach urodził się w 2000 roku w Islandii. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat pod kierunkiem mamy Iwony Frach. Od 2017 roku ksztalcił się w klasie fortepianu profesora Janusza Olejniczaka będąc również  jego studentem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Na swoim koncie ma m.in.: pierwsze miejsce zdobyte w 2019 w I Konkursie Chopinowskim w Reykjaviku. W tym samym roku został finalistą Nordic Piano Competition  w szwedzkim Ingesund. w roku 2015 otrzymał pierwszą nagrodę na VI konkursie pianistycznym EPTA w Reykjaviku. Systematycznie koncertuje zarówno w Islandii jak i w Polsce biorąc udział  w licznych festiwalach muzycznych i recitalach solistycznych jak na przykład festiwal  Chopin en Vacances, Polska-Litwa, Notan w Reykjaviku. Współpracuje z takimii instrumentalistami takimi jak  Janusz Wawrowski, Piotr Tarcholik. Jako solista wystapił  z towarzyszeniem Islandzkiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej  pod batutą  Daniela Bjarnassona wykonując II koncert fortepianowy f-moll F.Chopina. Prowadzi stałą współpracę z Ambasadą RP w Reykjaviku uczestnicząc w organizowanych wydarzeniach artystycznych. W marcu 2022 roku wystąpił  w filharmonii w Reykjaviku na koncercie charytatywnym dla Ukrainy organizowanym wspólnie przez Ministerstwo Kultury Islandii, Islandzką Orkiestrę Symfoniczną oraz Ambasadę RP w Reykjaviku.
  • Julian Stanny to pianista i kameralista związany z muzyką od najmłodszych lat. Doświadczenie pianistyczne zdobywał u prof. Pavla Gililova, prof. Bradley Bolena, prof. Marka Żebrowskiego, prof. Mirosława Herbowskiego, prof. Mileny Kędry, prof. Zbigniewa Raubo, prof. Zofii Antes. Koncertował w takich salach jak Filharmonia Podkarpacka, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Atmie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Brał udział w wielu festiwalach i sesjach naukowych takich jak Letni Festiwal Muzyczny Wawel o zmierzchu, Międzynarodowa Sesja „Kobiety-kompozytorki muzyki fortepianowej” czy Międzynarodowy Festiwal duetów fortepianowych „Duettissimo”. W 2016 roku stypendysta Baylor University. Wśród jego osiągnięć do najważniejszych należą: III nagroda na IX Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy, II nagroda na The 4th International Moscow Music Competition, IV nagroda na XII Chopin International Piano Competition Hartford, CT Special Online Edition March 2021, wyróżnienie na I Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej KraCamera 2021, III nagroda na Internationial Music Award Franz Schubert Konservatorium Wien 2021, I nagroda na International Competition of Piano Ensambles Nur-Sultan Kazachstan.

W programie koncertu, który zagrają w Dębicy znajdą się utwory Fryderyka Chopina i Aleksandra Skriabina. Występ rozpocznie się o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Zabawka od serca”. Można zrobić prezent dzieciom na oddziałach onkologicznych
Następny artykułII edycja warsztatów “Siła Kobiet” – rozwijaj swoje pasje i umiejętności