A A+ A++

Dyskopatia, protruzja, przepuklina dysku – to wszystko terminy, które trudno rozróżnić osobie bez medycznego wykształcenia. Co to jest protruzja, jak ją rozpoznać i jak wygląda jej leczenie? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

O krążkach międzykręgowych

Krążki międzykręgowe (potocznie: dyski) pełnią bardzo ważną funkcję – oddzielają od siebie i chronią kości budujące kręgosłup oraz amortyzują jego pracę tak, by ruch nie sprawiał człowiekowi bólu. Są zbudowane z pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Przez przeciążenia, którym podlegają, narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia, m.in protruzję.

Protruzja – co to jest?

Protruzja krążka międzykręgowego (inaczej: wypuklina, protruzja dysku) to łagodne wybrzuszenie pierścienia w poziomie. To lekka zmiana dyskopatyczna, która nie uciska korzeni nerwowych i często jest po prostu konsekwencją procesu starzenia się. Pojawia się w części lędźwiowej, szyjnej lub piersiowej kręgosłupa.

Protruzja krążka a inne schorzenia

Ważne jest, by odróżnić protruzję od kilku innych schorzeń. Protruzja dysku nie jest chorobą, a jedynie efektem zużywania się kręgosłupa. Może jednak do chorób prowadzić.

Jedną z nich jest przepuklina jądra miażdżystego dysku (też: przepuklina dysku, ekstruzja, dyskopatia czy potoczne „wypadnięcie dysku”). Oznacza ona, że pierścień jest pęknięty lub całkiem przerwany, jądro miażdżyste zaczyna wychodzić do kanału kręgowego, a korzenie nerwowe są uciskane. Jeszcze dalej postępująca jest sekwestracja krążka międzykręgowego, podczas której część jądra miażdżystego oddziela się od niego.

Z kolei wypukliny lub przepukliny dotrzonowe to problemy z jądrem miażdżystym, które uwypukla się w górę i w dół, uszkadzając sąsiadujące kręgi.

Protruzja krążków międzykręgowych – przyczyny

Jak już wspomnieliśmy – główną przyczyną protruzji dysku jest proces starzenia się organizmu. Z wiekiem zawartość wody w krążkach, a przez to i ich elastyczność, zmniejszają się. Jednak nie bez wpływu pozostają także takie czynniki jak otyłość, siedzący tryb życia, częste dźwiganie ciężarów, nieprawidłowe wzorce ruchowe czy garbienie się. Do powstania protruzji może też przyczynić się uraz.

Protruzja krążka międzykręgowego – objawy

Łagodna zmiana zwyrodnieniowa najczęściej nie daje żadnych objawów. Ból może pojawić się w stanie bardziej zaawansowanym, kiedy wypuklina zacznie uciskać nerwy. Może się on koncentrować w uszkodzonym obszarze kręgosłupa, a może promieniować do pośladków, nóg, rąk albo szyi.

Protruzja – leczenie i operacja

Protruzja nie jest chorobą, a zmianą wynikającą z wieku i/lub trybu życia pacjenta, więc dopóki nie powoduje żadnych dolegliwości, nie ma powodu jej leczyć. Kiedy pojawia się ból, stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające oraz wdraża się rehabilitację.

Jako degeneracja o charakterze łagodnym protruzja kręgosłupa bardzo rzadko wymaga operacji. Konieczność interwencji chirurgicznej może zajść raczej przy poważniejszych stanach, jak przepuklina dysku lub sekwestracja.

Rehabilitacja protruzji krążka międzykręgowego – ćwiczenia i zabiegi

Leczenie może być wspierane zabiegami fizykalnymi takimi jak:

  • hydroterapia,
  • laseroterapia wysokoenergetyczna lub biostymulacyjna,
  • jonoforeza, prądy TENS lub inne rodzaje elektroterapii,
  • magnetoterapia,
  • terapia TECAR.

Jeśli chodzi o terapię TECAR, to do gabinetów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych polecamy aparaty Doctor Tecar, gdyż dzięki rozbudowanym protokołom zabiegowym możemy indywidualnie dostosować parametry zabiegowe do potrzeb każdego pacjenta.

Profilaktyka protruzji

Bardzo ważne, zwłaszcza dla profilaktyki, jest dbanie o zdrową dietę i odpowiednią dawkę ruchu. Najlepiej regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie, a zrezygnować z tych obciążających kręgosłup. Do zalecanych aktywności należą np. pływanie, joga czy jazda na rowerze. Jakie dokładnie formy treningu będą najlepsze? Podpowie indywidualnie fizjoterapeuta, bo zależy to m.in. od wieku i stanu pacjenta czy tego, który odcinek kręgosłupa jest uszkodzony.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/protruzja-czym-rozni-sie-od-przepukliny-krazka-miedzykregowego-metody-leczenia-i-cwiczenia/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa basenie ostatnie przygotowania do rozpoczęcia sezonu. Otwarcie już 11 czerwca! | WIDEO
Następny artykułAustralia i jej program wykupu broni ocalił wiele ludzkich istnień. Cenna lekcja dla USA?