Coraz częściej mamy do czynienia z małżeństwami osób, których pochodzenie lokuje sią na dwa różne kraje. Z uwagi na ten fakt warto poruszyć temat protokołu sporządzonego z nupturientami przed zawarciem przez nich małżeństwa.
Protokół przedślubny w Polsce i w Niemczech
Bazą dla nas będą: Protokół rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa Polskiej Konferencji Episkopatu oraz Ehevorbereitungsprotokoll. Niederschrift zur kirchlichen Ehevorbereitung und Eheschliessung. Amtliches Formular der Deutschen Bischofskonferenz (Protokół sporządzony przez Episkopat Niemiecki).
Oba protokoły przy niektórych pytaniach różnią się. Wynika to z pewnością z innej mentalności, pewnych problemów, co wskażę w artykule.
W niemieckiej wersji protokołu podniesione są takie kwestie jak ewentualna apostazja czy wcześniejsze wyznania.
W polskojęzycznej wersji Protokołu poruszona natomiast została kwestia zawodu rodziców nupturientów.
Polecamy:
Na pewno nie jest to miejsce i czas na ocenę obu protokołów w świetle różnic. Skoro jednak treści obu bazują na specyfice danego kraju, to poruszenie kwestii – przykładowo – zawodu, wykształcenia, też powinno być tym uzasadnione. Podobnie jest z pytaniami o zmianę wyznania, wystąpienie z Kościoła katolickiego które stawiane są w Niemczech z uwagi na większą częstotliwość takich zjawisk aniżeli w naszym kraju. Nie można z kolei odmówić prawdy twierdzeniu o większym wpływie rodziców na dzieci w naszej ojczyźnie niż u naszych sąsiadów. Konsekwencją takiego ewentualnego wpływu są kolejne pytania, tym razem dotyczące posiadania wiedzy przez rodziców nupturientów o zawieraniu przez nie małżeństwa, jak i stopień znajomości rodziców przyszłych współmałżonków.
Zobacz również:
Pytaniem stawianym w Ehevorbereitungsprotokoll, którego nie ma w naszym, jest to obejmujące ewentualne potomstwo nupturientów.
Część poświęcona przeszkodom małżeńskim, wadom i zakazom jest bardziej rozbudowana w Protokole Polskiej Konferencji Episkopatu aniżeli w Niemczech.
Prawny charakter ceremonii w Kościele
Warto również wspomnieć, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie spisywania protokołu nupturienci uświadomili sobie, iż obok religijnego wymiaru ceremonii w Kościele, ma ona też charakter prawny. Czasami od zachowania przyszłych małżonków zależy ważność ich związku małżeńskiego. Nie należy zatem dziwić się takim kolejnym pytaniom, jak sposób zachowania strony w sytuacjach konfliktowych czy wiedza na temat pewnych newralgicznych danych, obejmujących rodzinę drugiej strony.
Polecamy serwis:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS