O autorze
O wątpliwościach redakcji związanych z aplikacją ProteGO Safe mogliście już czytać. Czy coś się od tamtej pory zmieniło? Tak, decentralizację systemu na bazie rozwiązań Apple i Google można uznać za krok w dobrą stronę. Prawdziwym hitem jest jednak kampania marketingowa, jaka pojawiła się w ostatnich godzinach w social media.
“Cyfryzacja w Polsce działa – gratuluję”, “Bardzo dobra aplikacja – działa bez zarzutów”, “Ekstra, właśnie instaluję” — to tylko wybrane z setek pozytywnych opinii na temat ProteGO Safe, jakie zalewają Twittera. Wszystkie są opatrzone hasztagiem #ProteGo i napisane de facto w identycznym stylu. Bardzo zwięźle, ale skrajnie entuzjastycznie.
Armia ludzi widmo
Wątpliwości budzi natężenie profili posługujących się tytułami naukowymi, takimi jak doktor czy profesor, których trudno jest, jeśli w ogóle, zidentyfikować. Przykładowo, prof. Krzysztof Mantucki nie pojawia się w żadnym wykazie osób z tytułami naukowymi, a dr Kamil Urbanowicz jest według POLON-u (Zintegrowana Sieć Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym) specjalistą ds. budowy i eksploatacji maszyn, a nie doktorem nauk społecznych jak figuruje na Twitterze. Powtórzmy, “Profesora Mantuckiego” w ogóle w bazie danych nie ma.
Idąc tym tropem, można podważyć większość przedstawianych tożsamości. Inny przykład to nieistniejąca studentka prawa ze Szczecina, Ania Czajka.
Sprawdziłem ten hasztag #ProteGo i tak jak Mikołaj @Buszkers zauważył – wszystkie tweety od konto założone w czerwcu 2020 roku. Sami profesorzy i doktorzy 😉
Pytanie, gdzie jest faktura za to?
ps: Wejdźcie też na profile tych fake-kont i zobaczcie kogo retweetują. 😉 https://t.co/9eziirRHfP pic.twitter.com/ggJiwmUocw
— Wojtek Kardyś (@WojtekKardys) June 9, 2020
Kontrowersyjne profile w lwiej części założone są w czerwcu 2020 roku. Ponadto widać wyraźnie, że sprzyjają politykom PiS. Obok entuzjastycznych opinii o ProteGO Safe, znajdziemy tam m.in. materiały z kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, peany dla Mateusza Morawieckiego i jego rządu, a także liczne ogłoszenia resortu cyfryzacji.
Dziesiątki kont, wspólne cele
Strona o wymownej nazwie Popieramy Premiera Mateusza Morawieckiego pyta w jednym ze swych postów: Karta rodziny czy karta LGBT?. Poniżej – zdjęcia Andrzeja Dudy na tle biało-czerwonej flagi i Rafała Trzaskowskiego na tle flagi tęczowej. Tę wiadomość przekazuje zdecydowana większość kont chwalących ProteGO Safe, w tym dr Urbanowicz i Ania Czajka.
#KartaRodziny🇵🇱 czy #KartaLGBT 🏳️🌈 ⁉️ Środki finansowe dla polskich Rodzin czy finansowanie tęczowego lobby? To właśnie wybór pomiędzy Prezydentem A. Dudą a R. Trzaskowskim. Dlatego jeśli wybierasz z nami #DUDA2020 – daj❤️ i RT 🔃 ❗ pic.twitter.com/xsF6Uev5pz
— Popieramy Premiera Mateusza Morawieckiego (@PopieramyPMM) June 10, 2020
Tymczasem prof. Mantucki atakuje Trzaskowskiego na profilu Krzysztofa Truskolaskiego, posła opozycji z ramienia Koalicji Obywatelskiej.
Szanowny Panie Krzysztofie, czy to jest powód do pisania tweetów? Jeden baner? To Pana największy sukces w tej kadencji? #CyrkTrzaskowskiego
— prof. Krzysztof Mantucki (@mantucki) June 9, 2020
Resort oficjalnie nic nie wie
– Nie mamy nic wspólnego z tymi działaniami – odpowiada krótko rzeczniczka Ministerstwa Cyfryzacji, Joanna Dębek, w rozmowie z dobrymiprogramami. – Aplikacja ProteGO Safe broni się sama, przejrzystością naszych działań i obszerną dokumentacją – dodaje.
Nie wskazując nikogo palcem, kampania botów na pewno w budowie zaufania nie pomaga. Wcześniej były obawy o prywatność, a teraz jest jeszcze armia trolli.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS