A A+ A++

W ostatnim roku przez pandemię wygenerowaliśmy na świecie dodatkowe ponad 4,6 mln ton śmieci.

4,6 mln ton maseczek

Według naukowców z Aveiro w Portugalii, w związku z sytuacją pandemiczną szacunkowe globalne zużycie środków ochrony może być równe nawet 129 miliardom maseczek i 65 miliardom rękawiczek miesięcznie.

– Dla porównania, w Polsce w marcu i kwietniu 2020 r. wyprodukowano ponad 35 milionów masek ochronnych i pół miliona jednorazowych rękawic plastikowych w celu walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19 – mówi Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska.

Przy założeniu, że jedna maseczka waży ok. 3 g, daje to globalnie 4,6 miliona ton samych maseczek rocznie – jako nowych, dodatkowych form odpadów, które, jeśli nie zostaną odpowiednio zagospodarowane, staną się dodatkową formą zanieczyszczenia środowiska.

– Jest to kategoria odpadów, które ze względu na swoją charakterystykę, nie mogą być ponownie użyte, a więc trafią na składowisko odpadów lub do spalarni. Odpadów, które z uwagi na swoją lekkość, po wyrzuceniu do kosza w przestrzeni publicznej, mogą być wywiewane do środowiska, gdzie stanowią zagrożenie np. dla ptaków, które mogą zaplątać się w elastyczne elementy maseczki. Podobnie jak plastikowe słomki, maseczki ochronne poprzez swoją wszechobecność w codziennym życiu i widoczność zwracają uwagę na problem odpadów i ich zagospodarowania – dodaje Karpa-Świderek.

Potrzebne są nożyczki

Zakładając, że część maseczek trafi do środowiska naturalnego, istnieje niebezpieczeństwo, że odpady pocovidowe, w tym właśnie maseczki, będą narażone na działanie różnych czynników.

– Badania pokazują, że maseczki chirurgiczne narażone na działania światła słonecznego mogą uwalniać do środowiska morskiego tysiące mikroskopijnych włókien. Wiele jednorazowych maseczek wykonanych jest bowiem z tworzyw sztucznych, np. z paru warstw polipropylenu. Oznacza to, że jeśli wydostaną się do środowiska, będą rozpadać się na mikroplastik – wyjaśnia Magdalena Wieczerzyńska z WWF Polska.

WWF przychodzi więc z podpowiedzią na pytanie, co użytkownicy i użytkowniczki maseczek mogą zrobić, żeby zużyte maseczki były mniej szkodliwe dla środowiska. Odpowiedź jest zaskakująco prosta.

– Trzeba zadbać o to, aby maseczki trafiły do kosza. Nie zaszkodzi też oderwanie elastycznych elementów maseczki przed jej wyrzuceniem – odpowiada krótko Wieczerzyńska. – Maseczki z nieodciętymi zausznikami są niebezpieczne m.in. dla ptaków, np. jeśli wiatr zwieje je z kosza czy wysypiska śmieci.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułI liga K: Trzy punkty uczennic w Sosnowcu
Następny artykułWłochy. Weteran kończy 100 lat podczas pandemii. Chce otrzymać nietypowy prezent